mracnaky

Mračňák, pokojovka, které prospívá letnění

Mračňák můžete pěstovat jako pokojovku nebo přenosnou rostlinu. Pokud se o rostlinu budete starat, odmění se vám množstvím překrásných květů. Mračňák znaly už naše babičky.

Mračňák (Abutilon) je keřovitá rostlina, na níž visí květy, jak malé balonky. Samotný keř může dorůst až do dvou metrů, řezem ho však udržíte v požadované velikosti. Jako pokojové rostliny se pěstují hybridy, které jsou vyšlechtěny z původních druhů, ty mají domovinu v subtropických oblastech Jižní Ameriky. Tam jsou na jejich květech častými návštěvníky kolibříci.

V současné době můžete zakoupit kultivary, které mají menší vzrůst, ale jsou košatější. Mračňák je dlouhověký.

Barevné variace

Barevné kultivary mohou mít květy velké až 6 cm, z barev je na výběr například červená, lososová, vínová, růžová, oranžová, bílá a žlutě žíhaná. Často jsou k vidění v kombinaci dvou a více barev.

mracnak - Mračňák, pokojovka, které prospívá letnění

Jak mračňáky pěstovat

Od jara do podzimu je můžete mít venku, na zahradě či na balkoně. Před prvními mrazíky však musíte mračňák schovat domů. Ne do vytopené místnosti, ale zimovat by měl při teplotě 12-150 C. Zálivku omezte. Pokud se vám stane, že v zimě budou opadávat listy, omezte zalévání na minimum. Na jaře opět obroste.

V sezóně ho přesuňte ven, ne na přímé slunce. Vyberte mu polostín, na chráněném místě před deštěm a větrem. V tomto období rostlině prospěje vydatná zálivka a každý týden přihnojení, použijte hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.

Mračnák pěstovaný jako pokojovka má rád vyšší vzdušnou vlhkost a také mu prospěje zazimování.

Jak na zimní řez

Ideální doba pro řez je konec února nebo začátek března. Husté a tenké výhony odstraňte celé, ostatní zkraťte přibližně o třetinu. Tímto způsobem ho udržíte v požadované velikosti a ještě vám krásně zhoustne. Pokud máte z řezu kvalitní výhony, připravte z nich vrcholové řízky a vypěstujte si tak nové rostlinky.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít