ibisek koralovy rostlina

Ibišek korálový: Exotický keř s nádhernými, rudými květy

Ibišek korálový je tropický keř s převislými větvemi a visícími květy. Jednotlivé květy visí na stopkách a mají korálově až oranžově červenou barvu. Pěstuje se jako atraktivní pokojovka s možností letnění.

Ibišek korálový (Hibiscus schizopetalus) pochází z východoafrických tropů, zplaněl však například i na Havaji. Řadí se do čeledi slézovitých. Setkat se můžeme i s jinými názvy – ibišek dřípený, ibišek klanoplátečný či japonská lucerna. Může dorůstat výšky 2 – 4 m. Díky svým nezvyklým květům se využívá ke šlechtění nových odrůd.

 Zajímavé a exotické květyibisek koralovy - Ibišek korálový: Exotický keř s nádhernými, rudými květy

Nejzajímavější jsou na něm květy, které visí na převislých větvích. Květ je složen z pěti světle červených, silně dělených, nazpět ohnutých okvětních lístků. Střední sloupek nese množství žlutých prašníků a pět tenkých větví blizny. Listy jsou křehké a mohou dosáhnout velikosti až 15 cm. Květy mají krátkou trvanlivost, většinou opadávají po jednom dni. Mají krásnou lososovou až červenooranžovou barvu. Listy jsou vejčité až protáhlé s pilovitým okrajem.

Jak ibišek korálový pěstovat

Je to odolná rostlina, která dobře snáší i suchý vzduch. Její exotický původ napovídá, že není mrazuvzdorný a pěstuje se jako pokojová rostlina. V letním období však může být umístěný i ve venkovním prostředí. Musíme mu zajistit dostatečnou zálivku, nesmí přeschnout, jinak hrozí, že mu opadají poupata. V době vegetace přihnojujeme každých 14 dní.

Půda by měla být propustná a výživná. Stanoviště mu vyhovuje na plném slunci až v polostínu. Má rád vysokou vzdušnou vlhkost. Není nutné mu dopřávat zimní klid.

Brzy zjara se provádí silný zpětný řez, bez něho by byl brzy nevzhledný. Vrcholové části výhonů můžeme použít k vegetativnímu množení. V našich podmínkách vytváří semena jen výjimečně.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít