Echinacea

Echinacea: Dekorativní okrasa i přírodní antibiotikum

Zajisté znáte či užíváte přípravky proti nachlazení nebo si vychutnáváte lahodný doušek čaje obsahující výtažky z rostliny echinacea. Jedná se o léčivou rostlinu, kterou si můžete vypěstovat. Krásná i prospěšná, taková je echinacea.

Echinacea neboli třapatka náleží do čeledi hvězdnicovitých. Rostlina pochází ze severu Ameriky, kde roste především na světlých a suchých stráních. Do Evropy byla dovezena v 17. století a to původně jen coby okrasná rostlina. Nyní se používá i u nás jako léčivka. A nejen to. Rostlina získala pojmenování dle řeckého ostrova Echinos, což v překladu znamená ježek. Svými léčivými účinky byla známá již před mnoha lety, kdy byla používána hlavně k léčbě zánětů zubů a při bolení v krku.

Rostlina, jenž potěší dlouhým květenstvím

Mezi nejznámější druh patří třapatka nachová, která vyniká dlouhou dobou kvetení, kdy zůstává okrasou až do podzimu a i po odkvetení je stále zajímavá, neboť na rostlině zůstávají tmavě hnědé středové terče. Většina odrůd se pyšní dlouhou dobou kvetení a to od června až do září. Květy jsou odolné a vydrží i silný déšť. Jen u vyšších odrůd je vhodné rostlinu vyvázat k opoře.

Rostlina má ráda slunné stanoviště. Půda by měla být dobře propustná, lehká. Pro udržení stále lehké půdy je potřeba pravidelné kypření okolo rostliny. Echinacea kvete až druhým rokem po výsevu. Jde o trvalku, která je poměrně skromná, není nutná pravidelná zálivka či hnojení. Pravidelná zálivka je zapotřebí u rostlin pěstovaných v květináči či v jiné nádobě.

V době vegetace stačí hnojit jednou za dva týdny tekutým hnojivem. Echinacea bez problému venku na záhoně snese sucho.

echinacea purperea - Echinacea: Dekorativní okrasa i přírodní antibiotikum

Trvalka s oválnými listy, která zůstává na záhonu po mnoho let. Rostlinu si lze vypěstovat ze semen, která se musí doma předpěstovat nebo lze zakoupit rovnou sazeničky. Květinu lze použít i k řezu do vázy, kde vydrží poměrně dlouho, pokud je řezána dříve, než se plně vytvoří střed. Po odkvětu stačí seříznout stonky se zbylými středy a usušit. Je totiž skvělá i do sušené vazby jako dekorace.

Přestože je oproti jiným trvalkám echinacea výraznější, velice dobře se snáší s ostatními trvalkami a rozhodně není rušivým elementem. Dnes tvoří v rámci výsadby zejména společenství s okrasnými trávami. Možné je samozřejmě i kombinovat třapatky mezi sebou, ideální je v tomto případě vysadit alespoň tři či čtyři kusy od stejné odrůdy, tak lépe vyniknou.

Perfektní životabudič

Rostlina obsahuje fruktózu, inulin, echinocosid, silice, glukózu, pryskyřice, flavonoidy. Ceněnou složkou jsou tzv. polysacharidy, díky kterým máme dostatek potřebné energie. V rostlině lze dále najít i polyacetylenové sloučeniny, terpenické uhlovodíky i vitamíny. Jde o látky, které působí proti virům, bakteriím a mají protizánětlivý účinek. Výhodou je i stimulace imunitního systému a celkové zlepšení zdravotního stavu, dokonce i zlepšení léčby u některých typů rakoviny. Echinacea je efektivní také při léčbě močového měchýře.

Nejznámější je svým účinkem proti nachlazení a chřipce. Pokud cítíte, že jde na vás nachlazení, chřipka, stačí vykopat kousek kořínku a žvýkat jej. I když možná na pár minut ztratíte schopnost rozpoznat chuť, to však záhy přejde, jde jen o symptom, že třapatka působí a léčí správně.

Využití třapatky

Použít lze kořen či nať. Ze sušené nati se připravuje čaj, z čerstvé se vyrábí šťáva. Sušený kořen je léčivým extraktem nabízející mnohostranné použití a lze si ho připravit doma. Pro úspěšnou léčbu nachlazení stačí každý den užívat 15 až 20 kapek šťávy z rostliny.

Echinacea dokáže i velmi dobře rozproudit lymfatický systém, tím je urychleno odplavování škodlivých látek a veškerých usazenin z těla, což má pozitivní vliv nejen na imunitu, ale také viditelně prospívá vzhledu, tj. pokožce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít