arnica montana

Arnika: Rostlina, která vyniká svými účinky. Co se sbírá

Rostlinu zmínil již v 19. století sám Goethe. Arnika exceluje svými léčivými účinky. Jaké možnosti se nabízí v rámci využití? Co se sbírá? Pokud se chcete těšit krásou květů a blahodárným účinkem, musíte si rostlinu sami vypěstovat.

Arnika je totiž na území České republiky chráněná zákonem. Tudíž není možné ji volně sbírat v přírodě. Pozitivní však je, že si můžete zakoupit semínka a vypěstovat arniku na zahrádce. Zde však pozor na jednu věc. Arnika se dá pěstovat ze semen a množí se dělením trsů. Pěstování ze semen je snadné, ale pouze v případě, že zakoupíte u renomovaného prodejce či od zkušeného pěstitele. Semena totiž velice rychle ztrácí klíčivost, pokud nejsou čerstvá. Nejlepší je tak mít záruku v pořízení čerstvých semen či zakoupit sazenice.

Vytrvalá bylina potěší svými květy

Arnika je vytrvalou rostlinou, která dorůstá do výšky v rozmezí 30 až 50 centimetrů. Charakteristický je plazivý oddenek, listy uspořádané v přízemní růžici. Rostlina kvete od června do srpna. Její květy působí vesele, optimisticky, neboť mají krásnou žluto-zlatou barvu. Rostlinu lze vidět růst na vřesovištích, loukách, lesních světlinách a to vždy v kyselé půdě. Její sběr je však nezákonný. Tudíž ve volné přírodě můžete potěšit jen své oko při pohledu na kvetoucí rostlinu. Pro vlastní využití je třeba si rostlinu vypěstovat.

Základní podmínky pro pěstování na zahraděarnica - Arnika: Rostlina, která vyniká svými účinky. Co se sbírá

Podstata spočívá ve vytvoření podmínek, které má arnika ve svém přirozeném prostředí. Na zahradě postačí vybudovat tzv. horskou louku, tj. rašelinový substrát a navezené kameny. Rostlina nejlépe roste a je pro ni nejvíce vyhovující místo, kde na ni svítí slunce, ale zároveň má chladné podloží. Pokud byste ji pěstovali na příliš slunném a teplém místě, poroste špatně.

Sběr květu od června do srpna

Sbírá se květ. Nejlépe za slunečného a teplého dne. Květ se suší v slabých vrstvách ve stínu. Možná jste slyšeli i o sběru oddenku, ale od toho se opustilo, neboť stejné složení má i květ. Ale pokud chcete, můžete sbírat obojí samozřejmě.

Arnika je rostlinou, která vykazuje komplexní látky, které jsou proměnlivé dle původu. Jedná se zejména o hořčiny, flavonoidy a silice.

Bylina jen pro vnější užití

Arniku lze použít jen vnějším způsobem, neboť obsahuje i jedovaté látky, které kromě jiného dráždí ledviny a vyvolávají tachykardii. V rámci vnějšího užití rostlina pomůže při zhmožděninách, vymknutí kloubu, naražení, zranění. Rovněž ji lze použít při krevním výronu. Má blahodárný účinek při problému s revmatismem, revmatoidní artritidou, při zánětu ústní dutiny, krku. Zde se provádí pouze výplachy! Rostlinu je možné použít při otocích, chronické žilní insuficienci a taktéž k ošetření při bodnutí hmyzem.

Arnika náleží mezi jeden z nejlepších hojivých prostředků a taktéž má široké použití v kardiologii, působí například na prokrvení věnčitých cév. Pomůže i při zánětu křečových žil. Zevně má pozitivní a léčivý účinek na všechny rány, vředy apod.

Domácí tinktura z arniky

Při zánětech v krku či v ústech se používá ke kloktání tinktura v poměru 1:10. Tinktura se jen kloktá, nepolyká se! Na obklad se používá tinktura zředěná převařenou vodou – 1 čajová lžička cca na 100 ml vody. Obklad se přikládá volně a mění se zhruba po 20 minutách, 2 až 3x denně. Obklad je možné použít právě i na otékající nohy. Pokud se jedná o otevřenou ránu, tak potírat místa kolem, arnika se nesmí dostat do otevřené rány.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,
Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít