rostlina zmrzlá

Libavka a pernetie: Atraktivní vřesovité rostliny, které potěší nejenom v zimě

V obchodech nás libavky zaujmou zejména svým tmavě zeleným habitatem, který zdobí drobné barevné plody. Dokáží ozdobit truhlíky, ale i záhony, a nevadí jim ani vysoká sněhová peřina. Na jaře zpod ní zase vykouknou se vší parádou.

Jsou dvě: Libavka (Gaultheriea) a pernetie (Pernettya). Česky bývají ovšem často shodně označovány jako libavky. Naštěstí zjistíte, že na jejich přesném názvu prakticky nezáleží, pěstují se totiž velmi podobně. Takže nepatříte-li přímo mezi botanické nadšence, pak se bez přesného označení i vcelku obejdete.

V obchodech se objevují zároveň s listopadkami

Sotva skončila sezóna letniček a pulty obchodů se už zase plní další zbožím. Libavky a pernetie  se začínají objevovat v nabídce od konce léta až po advent. A bezpochyby by si zasloužily i víc.

Jak už jsem předeslala, oba druhy patří do čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), takže se mohou chlubit blízkými příbuzenskými vztahy například s našimi borůvkami či brusinkami. Botanické zařazení není zcela jednoznačné – neshodnou se nejenom zahradníci, ale ani odborníci.

libavka - Libavka a pernetie: Atraktivní vřesovité rostliny, které potěší nejenom v zimě

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  Libavka

Jak se pěstují libavky a pernetie? Jsou náročné?

Ale vůbec ne. Stačí jim kyprá, dostatečně kyselá půda s dobrou propustností. Perfektní bude čistá rašelina namíchaná s ostrým říčním pískem, ten ovšem nesmí obsahovat vápník! Propustnost i kyprost je důležitá. Jestliže se u kořenů snadno hromadí voda, uhnívají. A pokud nemá rostlina ve svém okolí dostatečně volně uložený substrát, nemůže se rozmnožovat výběžky.

Vydrží naši zimu?

Naše zimy zvládají bez problémů – zřídka dorůstají výše než 20 cm, takže je na zimu stačí zakrýt nevelkou vrstvou chvojí. Jsou perfektní do vřesovišť, ale i skalek či menších kombinovaných záhonů. Skvěle se hodí zejména do předních partií. Skvělými společníky, kteří podtrhnou jejich krásu, jim budou zejména nízké okrasné borovice kleče, nápaditě tvarované kameny či větrem ošlehané samorosty.

Kam je máme vysadit?

Vyhovovat jim bude polostín, ale snesou i slunce. Na těch nejslunnějším pozicích a ve skalkách však potřebují občasnou letní zálivku. Jinak budou jejich dekorativní plody malé a jen špatně vybarvené.

Nejsou jedovaté pro naše děti? Nebo jsou dokonce jedlé?

Nejedlé, pravděpodobně jedovaté – takovou informaci vám většinou v prodejnách o libavce a pernetii dají. A přitom nemůže být nic vzdálenějšího pravdě. Chuť plodů libavky je sice trochu specifická, ale rozhodně nejsou jedovaté. Naopak, domorodí indiáni (libavky totiž pocházejí ze Severní Ameriky) z jejich plodů vaří omáčky, pasty nebo přílohy k masitý jídlům. Jedovaté tedy rozhodně nejsou. Ovšem pozor, obsahují látky typově podobně acylpirinu, takže pokud máte na tento lék alergii, s libavkou rozhodně neexperimentujte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář