sladké brambory

Zkuste pěstovat batáty, též známé pod názvem sladké brambory

Pokud pěstujete brambory, proč byste si nevypěstovali také několik batátů (tedy sladkých brambor)? Jako bonus rostou batáty s krásnými listy a květinami. Pěstujte je na slunečném místě, protože tato rostlina má ráda teplé počasí. Roste po celém světě, od tropických oblastí až po mírné klima. Batáty jsou světle oranžové uvnitř. U zahradníků jsou nejoblíbenější odrůdy Centennial a Georgia Jet.

Potřebujete další důvod k pěstování batátů? Masitý kořen této rostliny je bohatý na vitamíny A a C, spolu s mnoha důležitými minerály. Použijte je v polévkách, zapečené, v pečivu nebo bramborové kaši (pokud vám vadí přílišná sladkost batátového pyré, smíchejte batáty s několika klasickými bramborami) a nezapomeňte vyzkoušet další recepty, jako jsou domácí sladké hranolky!

Pěstování

Sladké brambory rostou v půdě chudé na živiny. Také deformované kořeny se mohou vyvíjet v těžké hlíně nebo strmé půdě v písečné nečistotě. Chcete-li vytvořit perfektní prostředí, vytvořte dlouhé, 25 cm široké hřbety půdy rozmístěné na vzdálenost 1 metr. Vyhýbejte se hnojivům bohatým na dusík. V mírném podnebí, jako je u nás v ČR se v chladnějších teplotách vyplatí pokrýt řády černým plastem nebo zahradnickou tkaninou, abyste udrželi půdu v ​​teple a podpořili silný růst.

Nejlepší je vypěstovat je ze zakoupených hlíz s vegetačními očky, které jsou k dispozici v různých druzích zahradnictví. Sladké brambory, které si koupíme v supermarketu, jsou často voskované, aby se zabránilo klíčení. Uložte několik kořenů z vaší plodiny pro výsadbu příští rok.

Asi šest týdnů předtím, než je čas nasadit sladké brambory venku ve vaší oblasti (většinou je to datum posledních mrazů), umístěte kořeny v krabici vlhkého písku, pilin nebo nakrájených listů na teplé místo (23 až 27 stupňů). Ve chvíli, kdy budou batáty naklíčené, můžeme je přesadit do zahrady nebo fóliovníku.

sladká brambora 1 - Zkuste pěstovat batáty, též známé pod názvem sladké brambory

Sklizeň

Sklízet můžete začít ihned, když listy začnou žloutnout, ale čím déle je sladká brambora v zemi, tím vyšší je výnos a tím více vitamínů obsahuje. Jakmile však udeří první mrazík, je potřeba batáty co nejrychleji sklidit.

Použijte speciální vidle na vykopání brambor. Nejlépe vám to půjde za slunečného dne, kdy je půda suchá. Z jedné rostliny může vyrůst pět i více sladkých brambor – na to pamatujte při vykopávání, abyste některou z brambor příliš neznehodnotili. Sušte batáty několik hodin na slunci, teprve poté je přemístěte na dobře větrané místo a udržujte teplotu 23 až 27 stupňů po dobu 10 až 15 dnů. Poté už jim postačí teplota 12,5 °C s vlhkostí 75 až 80 %. Správně skladované sladké brambory vydrží po dobu několika měsíců.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

1 Komentářů

Zanechte komentář