Impozantní keř, který zaujme krásnými květy, lahodnými plody a svou nenáročností, stojí rozhodně za pozornost. Jedná se o mrazuvzdorný opadavý keř, jenž dorůstá do výšky až 4,5 m a do šířky 4 m. Původní rozšíření hlošiny okoličnaté (Elaeagnus umbellata) bylo v Japonsku a Číně. Záhy si tento keř získal značnou oblibu v mnoha dalších zemích, včetně Ameriky i Anglie, neboť jde o jeden z nejlepších multifunkčních keřů pro zakladání jedlého ovocného lesa i na chudší půdě.
Nádherně vonné květy
Hlošina okoličnatá se pyšní drobnými bílo-žlutými květy, které jsou krásnou vonnou ozdobou od května do června. Květy jsou vyhledávané včelami aj. Květy jsou samosprašné a jsou právě opylovány včelami. Už jen pro tu nádhernou vůni se vyplatí si pořídit hlošinu do své zahrady. A to není vše, čím vás tento keř dostane.
Atraktivní a velmi lahodné plody
Dominantou jsou rozhodně jedlé plody, které jsou i zdravé. Červené plody o velikosti zhruba 1 cm jsou nejen chutnou potravou pro ptactvo, ale pochutnáte si na nich i vy. Pro mnohé děti jsou považovány za nejchutnější ovoce na zahradě. Plody rostou ve shlucích na mladších i starších větvích. Tyto malé červené kuličky chutnají sladce a každému okamžitě zachutnají.
Plody lze konzumovat syrové i ve větším množství, na rozdíl od rybízu či aronie nejsou trpké. Dozrávají od konce září až do začátku listopadu. V každému plodu je ukryto jedno větší semeno, jedí se s ním, při konzumaci nikterak neruší lahodnou chuť hlošinek. Podstatné je nechat plody řádně vyzrát či případně nechat alespoň 14 dní dojít doma v místnosti. V lednici je lze skladovat až po dobu 3 týdnů. Vhodná je nejen přímá konzumace, ale rovněž z nich lze udělat džem, sirup apod.
Hlošina coby produkce dusíku
Keř, který svou produkcí dusíku má význam pro ekozahradu. Ve spojení s hlízkovitými bakteriemi na kořenech může hlošina některé další keře i stromy pomoci hnojit okolní vegetaci. Bakterie vážou vzdušný dusík a následně ho dávají k dispozici keři i do okolní půdy. Toho lze efektivně využít tak, že vysadíte poblíž mladých ovocných stromků.
Nenáročnost a mrazuvzdornost keře
Pěstování hlošiny okoličnaté je velmi snadné. Jediné co potřebuje a bez čeho se neobejde, je plné slunce. Jinak se jedná o nenáročný keř na typ půdy, zvládá sucho i vítr. Stinná místa jsou nevhodná, neboť tam hlošina špatně dozrává. Rostlina dobře zvládá i městský znečištěný vzduch. I když v našich končinách tento keř zpravidla dorůstá menšího rozměru, než je uvedeno výše, ale pozitivní je, že dobře odolává v zimě mrazům.
Mírné prořezání je doporučeno u mladších sazenic, u starších by mohlo snížit plodnost. Jediným zádrhelem může být, že se vám nepodaří hlošinu sehnat v běžném zahradnictví. K dostání je však v různých specializovaných obchodech či od nadšených zahrádkářů na internetu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz