pivoňka

Jak pěstovat pivoňky krok za krokem

Pivoňky jsou opravdu nádherné rostliny s překrásnými květy, které na zahradě nepřehlédnete. Ať už si vyberete pivoňky bylinné, nebo dřevité, s plnými květy nebo s jednoduchými, nikdy neuděláte chybu. Jejich pěstování není zvlášť složité, ale vyplatí se znát základní pravidla.

Vhodné stanoviště pro pivoňky

Pokud s pivoňkami teprve začínáte, pečlivě jim vyberte vhodné místo. Mělo by být spíše v polostínu nebo na mírném slunci a rozhodně chráněné před větrem – květy pivoněk jsou samy o sobě těžké, takže by hrozilo jejich polámání. Půda by měla být propustná, výživná a humózní, rozhodně by neměla být přemokřená. Vezměte v úvahu i to, že vzrostlé pivoňky mohou dosahovat až 1 metru výšky.

Sázení pivoněkpivoňky - Jak pěstovat pivoňky krok za krokem

Pivoňky sázejte a přesazujte buď na podzim, nebo na jaře. Jáma by měla být dostatečně velká a hluboká (cca 50 x 50 cm), v případě špatného nepropustného podloží je dobré ji opatřit drenáží z oblázků nebo štěrku. Jámu vyplňte kvalitním substrátem smíchaným s kompostem. Sázíte-li více pivoněk (např. na řez), měla by meziřádková vzdálenost být 80–100 cm a pivoňky na jednom řádku od sebe vzdálené asi 50 cm.

Přihnojování

Pivoňky vystačí po vysazení s živinami z půdy, v ostatních letech je přihnojujte jednou ročně kompostem nebo minerálním hnojivem. Další pravidelné přihnojování není potřeba.

Zazimování

Dřevité pivoňky je potřeba zakrýt chvojím, bylinné pivoňky se na zimu stáhnou do kořenů a místo jejich výsadby můžete také zakrýt (např. zeminou nebo chvojím, případně bukovým listím).

A jak poznáte, že jste všechno udělali správně

V březnu/dubnu vám vyraší první lístky.

V květnu rozkvetou první květy.

A další a další květy budou rozkvétat postupně během léta. Nezapomínejte odkvetlé květy stříhat, aby se pivoňka zbytečně nevysilovala tvorbou semen. Ostatně ze semen se jen velmi těžko množí. Lepší je namnožit ji dělením (na podzim).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít