brambory

Brambory se dají pěstovat i v miniaturních podmínkách. Jak pěstovat brambory v květináči

Možná se vám to bude zdát úsměvné, zvláště pokud každoročně pěstujete své vlastní políčko brambor, ale brambory se dají pěstovat i v miniaturních podmínkách, dokonce i na malé zahrádce, nebo na balkoně v paneláku. Jak pěstovat tedy brambory v květináči.

Jakou nádobu zvolit na pěstování brambor

Na pěstování brambor se hodí v podstatě jakákoliv větší nádoba, která bude mít průměr aspoň 30 cm a hloubku také aspoň 30 cm. Vybrat si můžete květináč, sud, bednu, v současné době jsou na trhu i speciální květináče na brambory, které poznáte podle toho, že mají ve spodní části jakási dvířka, která stačí otevřít a sklidit pouze část hlíz, když nepotřebujete všechny.

Kdy začít sázet

Tady vždy záleží na odrůdě, zda budete pěstovat brambory rané, polorané nebo pozdní. V podstatě můžete vysazovat ve stejném čase jako na zahradu, avšak dbejte na to, že v nádobě zemina rychleji promrzne. Pokud tedy hrozí mrazíky, je lepší nádoby s brambory uložit někam, kde nemrzne, anebo je izolovat (např. polystyrenem).

Jak sázetkvětináč - Brambory se dají pěstovat i v miniaturních podmínkách. Jak pěstovat brambory v květináči

Do nádoby, která má drenážní otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda, dejte vrstvu kvalitní zahradní zeminy nejlépe smíchané s kompostem, na tuto vrstvu položte 1 až 3 brambory (také podle velikosti nádoby), pokud mají klíčky, tak samozřejmě klíčky nahoru. Opatrně zasypte další vrstvou zeminy. Můžete nad brambory vytvořit jakýsi kopeček (stejně jako na poli či zahradě).

Zálivka a přihnojování

Tak jako je zemina v nádobě náchylná na promrznutí, je rovněž náchylná na vysychání. Na zálivku tedy dbejte, ať je dostatečná, jinak by hlízy byly malé a scvrklé. Přihnojování není nutné, zejména tehdy, přidali-li jste na začátku do květináče kompost.

Ostatní péče

Pokud vám v květináči vyroste plevel, musíte jej nemilosrdně odstranit, protože jinak by bramborům ubíral tolik potřebné živiny. Při pěstování v nádobách (a hlavně na balkoně) se vám pravděpodobně nestane, že by vám brambory napadla mandelinka bramborová, takže jste uchráněni od likvidace tohoto škůdce. Naproti tomu více než u brambor pěstovaných na poli je třeba důsledně otrhávat květenství, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen a veškerá jejich síla se soustředila v hlízách.

Sklízení je jednoduché

Sklízet můžete brambory dvojím způsobem: pokud máte speciální květináč na brambory, můžete sklízet hlízy i postupně z jednoho květináče pomocí speciálních dvířek. Z normálních květináčů a ostatních nádob jednoduše vytáhnete rostlinu za nať a brambory vyberete ze substrátu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

three × five =