voda

Osvětlení bazénu: jak ho zakomponovat do celkového obrazu zahrady

Malé modré „oko“ bazénu nesmí v naší provenience chybět snad na žádné zahradě. Jeho citlivé zasazení do prostoru však mnohdy narušují zdánlivě nevýznamné detaily – třeba nešikovně zvolený typ osvětlení a jeho umístění.

Bezpečnost a estetika ruku v ruce

U jakékoliv exteriérové elektroinstalace by měla být na prvním místě bezpečnost a u té, umístěné blízko vodních zdrojů, to rozhodně platí dvojnásob. Hledejte modely s označením Ip krytí 65, ty si poradí se zatékající vodou i neustálou okolní vlhkostí. Nedejte se odradit poněkud omezeným výběrem v této kategorii ani vyššími cenami, jde o investici, která se rozhodně vyplatí.

Není-li možné sladit kryty osvětlení nebo dekorativně vyrobené stojany s ostatním vybavením zahrady a bazénu, vsaďte raději na minimalismus. Zaměřte se na to, jakou barvu má zábradlí a schody vašeho bazénu, a podle toho zvolte barvu osvětlení. Nebude tak působit rušivým dojmem ve dne ani v noci.

bazén 1024x481 - Osvětlení bazénu: jak ho zakomponovat do celkového obrazu zahrady

Dvě zásady pro umístění bazénového osvětlení

Aby lampičky či lucerny nepůsobily doslova jako pěst na oko, držte se vždy dvou hlavních bodů:

  • Osvětlení umístěte tak, aby vždy maximálně kopírovalo tvar bazénu. Nevytvoříte tak v zahradě další rušivou linii a navíc tím zvýšíte svoji bezpečnost – i v té největší tmě budete vždycky vědět, kam plavete.
  • Nezapomeňte rovněž na nenápadné světélko, označující vstup a výstup z bazénu. Umožní vám snadnou orientaci kdykoliv a kdekoliv, a to bez nutnosti instalace dalších výstražných prvků, které v noci stejně nevidíte a přes den bývají zbytečné.

O světla také v žádném případě nesmíte zakopávat nebo se jim pracně vyhýbat třeba při vstupu do vody. Intenzitu světla pak volte spíše nižší, osvětlující jen to nejnutnější ve svém okolí. Vyhnete se tak nebezpečném tápání v „bílé tmě“ i příliš vysokému účtu za elektřinu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít