Klikva náleží mezi drobné ovoce, které má blahodárné účinky. Rostlina, která velmi dobře vypadá v zahradě a stejně tak i na talíři. Jde o drobný plazivý a půdopokryvný keřík, jenž dorůstá zhruba do čtvrt metru, častěji však okolo deseti centimetrů a s více jak metrovou délkou.
Dostupné druhy a odrůdy
Mezi nejznámější patří klikva bahenní, dále je známá klikva maloplodá a klikva velkoplodá. Sazenice jsou dostupné jak na internetu, tak rovněž je lze sehnat ve specializovaných prodejnách orientující se na semena, osiva apod. K oblíbeným pěstovaným odrůdám patří Early black, Pilgrim, Searles, Stankavich. Pro pěstování v našich podmínkách jsou ideální rané odrůdy, tj. Howes, McFarlin či Pilgrim.
Přínos vyšlechtěné klikvy
Plody, které připomínají brusinky, jen jsou výrazněji lesklejší, větší a disponují kyselou až pikantní chutí. Rostlina vytváří dlouhé a tenké poléhavé výhonky, na kterých jsou drobné zelené lístky. Z větví vyrůstají v období vegetace kratší vzpřímené výhonky nesoucí květy. Tyto narůžovělé květy tvoří hrozny na dlouhých stopkách a objevují se od května do června. Plodem jsou již výše zmíněné bobule připomínající brusinky, jen tyto kulovité bobule mají v průměru 8 až 15 mm. Dokud nepřejdou mrazem, jsou trpké a kyselé.
Klikva zaujme listy, které na vrchní straně jsou tmavě zelené a lesklé, zatímco spodní část je modro-zelená až s mírným nádechem do šedé. Růžové květy se objevují od května. Plody dozrávají postupně. Plody jsou velmi prospěšné a lze je efektivně využít v kuchyni.
Pěstování klikvy v našich podmínkách
Hlavní je zajištění kyselého prostředí, které rostlina bezpodmínečně potřebuje. Kyselá půda je základ. Pokud bude obohacena o čistou rašelinu, tím lépe. Dále je zapotřebí vybrat polostinné a trvale podmáčené stanoviště. Rostlina má vysoké nároky na vodu.
Pěstovat můžete samosprašné i cizosprašné rostliny. Sazenice sázejte ideálně do vřesoviště či do části zahrady, kde bude upravena kyselá půda či do pěstebních nádob s mokrým substrátem. Sazenice se sází ve sponu 25×25 cm tak, aby část balu vyčnívala. Rostliny je dobré mulčovat borkou či mechem a permanentně je udržovat vlhké.
Na přihnojení použijte hnojivo pro kyselomilné rostliny. Na jaře, které je obdobím intenzivního růstu a plodnosti, se používají dusíkatá hnojiva ve čpavkové formě. V době nástupu kvetení a růstu plodů je vhodné zvolit hnojiva draselná a fosforečná. Aby rostlina úspěšně a vydatně plodila, je nutné na jaře seříznout výhonky zhruba o třetinu. Červené plody se sklízí ručně od září až do zámrazu. První sklizeň lze očekávat dva až tři roky od výsadby.
Plody coby bohatý zdroj nejen vitamínů
Plody obsahují vitamín A, B1, B2 a B6, minerální látky, pektiny, organické kyseliny apod. Již odedávna byla klikva známá pro své léčivé účinky, neboť působí jako antipyretikum, jelikož obsahuje látky snižující horečku. Na rány nejrůznějšího původu se přikládaly drcené bobule klikvy. Rovněž se plody užívaly při léčbě zánětů, infekcí močových cest, při kurdějích apod.
Využití klikvy v kuchyni
Obdobné zpracování jako v případě brusinky, tj. plody se zpracovávají do džemů, šťáv, kompotů, rovněž se suší, mrazí i kandují. Kompot či džem je výbornou ingrediencí na svíčkovou. Omáčka z plodů je perfektní na steaky. Sušené plody jsou vynikající do sladkých pokrmů, dezertů. Sušené i čerstvé plody lze přidat do jogurtu, tvarohu, palačinek apod.
Jelikož plody obsahují přírodní konzervační látky, není zapotřebí ani dlouze je sterilizovat či zavařovat. Konzumovat je můžete i v syrovém stavu, kdy v sobě ukrývají nejvyšší množství zdraví prospěšných látek.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz