Korálovka andská patří mezi pokojovky, které jsou okrasné především plodem. U nás není úplně známá, je hustě poseta malými, oranžovými bobulemi. Ke koupi je především v podzimním období, kdy se plody krásně vybarví.
Korálovka andská (Nertera grandensis) má původ v Jižní Americe, Tasmánii a na Novém Zélandu. Najít ji v její domovině můžete ve světlých lesích, ale i na otevřeném prostranství, skalách a mělkých kamenitých půdách. V přírodě dorůstá výšky přibližně 1 m, v domácím pěstování už tak vzrostlá není, dosahuje asi 30 cm.
Kvete poměrně nenápadnými, zelenkavými a drobnými květy, vytváří přibližně 5 cm vysoké bochánky. Květem ani listem však okrasná není, dominantní na ní jsou její plody, červené nebo oranžové dužnaté peckovice, které jsou velikosti asi 3-5 mm, na rostlině vydrží několik měsíců. Po dlouhé roky bylo možné pěstovat pouze oranžovočervenou variantu, v současnosti jsou již vyšlechtěny bílé a žluté odrůdy.
Jak na pěstování
Korálovka andská potřebuje dostatek rozptýleného světla, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí. Teplota je pro ni ideální 200 C v létě a přibližně 100-150C v zimním období. Rostlinu zasadíme do kypré zeminy a postavíme do misky s vodou, umístíme na vzdušné a světlé místo.
Během sezóny by měl být květináč neustále v misce s vodou a kořenový obal nesmí vyschnout. Vzhledem k tomu, že je náchylná k hnilobě, nezaléváme ji shora, ale do misky, pod list. Korálovka andská je náročná na vysokou vzdušnou vlhkost, proto pravidelně rosíme nebo ji umístíme do misky s vlhkými oblázky.
Období vegetačního klidu korálovky andské je říjen-únor, v tuto dobu omezíme i zálivku a umístíme ji do chladnější a světlé místnosti. Ideální je zimní zahrada.
Rostlinu je možné množit po opadání plodů a to rozdělením trsů, množení semeny je náročné. Velmi půvabně vypadá v menší nádobě nebo košíčku nebo ve větší nádobě, kdy zasadíme několik rostlinek najednou. Lze jimi i vkusně doplnit jiné rostliny a vytvořit zajímavé aranžmá.
Jen pozor, pokud máte malé děti, atraktivní plody přímo lákají ke konzumaci, ale mohou způsobit zdravotní potíže. V zahradnictví se většinou kupuje již s plody.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz