lavicky

Jednoduchý návod na opravu lavičky krok za krokem

Oprava lavičky: Také máte dojem, že vaše zahradní vybavení má už to nejlepší za sebou? Naštěstí to není tak úplně pravda. Nemusí být až takový problém vrátit vaší staré zahradní lavičce nebo křesílku zpátky onen žádaný lesk a především pohodlí.

Náš návod je vcelku univerzální a lze ho použít i na všechny obdobné kusy nábytku – třeba i na oblíbené zahradní houpačky.

Když je lavička tak trochu rozklížená

Určitě to znáte. Při dosednutí vrže, a poté se na ní obvykle necítíte právě bezpečně a komfortně. Léta používání si zkrátka na dřevu vyberou svou daň, ať už chcete nebo ne. Nejdříve si lavičku rozložte na co nejmenší části. Pomohou vám svěrky s obrácenými čelistmi nebo jednoduše trocha šikovnosti. Kolíčkům nebo zarezlým závitům bude možná nutné trochu pomoci. Ale jak jsme už řekli, nikdy by to nemělo jít na sílu. Naštíplé dřevo už totiž jen tak jednoduše neopravíte.

Vyhněte se však jakémukoliv páčení. Tím byste dřevo téměř určitě poškodili. Jako náhrada svěrek se hodí proto třeba gumová palička a několik dobře mířených úderů – ovšem vždy vedených přes podložku!

Nejdříve zapátrejte po tom, zda bylo na kompletaci lavičky použito lepidlo. Jestliže ano, pak jen otvory pečlivě očistěte od všech zbytků a naneste lepidlo nové. Použijte voděodolné a nejlépe průhledné – to, kdyby vám při práci omylem někde ukáplo. Trochu těžší situace nastane v případě, pokud původní kolíky nabobtnaly, odlomily se apod. V takovém případě je doporučujeme jednoduše odvrtat a nahradit. Jde o materiál, který si pořídíte v každé prodejně hobby potřeb, možná si je jen budete muset upravit do té správné délky. K tomu nám skvěle poslouží pokosnice.

lavicka - Jednoduchý návod na opravu lavičky krok za krokem

Zdroj foto: pixabay

Pozor na přebytečné lepidlo

Jakmile kolíky vlepíte zpět, nechte je pořádně zaschnout. Nezapomeňte na to, že kolíky nařezané z metráže potřebují ještě před zasunutím obrousit strany dokulata. Stačí k tomu smirkový papír. Zabráníte tak jejich rozštípnutí při vklepávání. Jakmile lepidlo zaschne a vytvrdne, pak to přebytečné také odsmirkujte. Jestliže byste to z nějakého důvodu opomněli, mohli byste zjistit, že vám k sobě jednotlivé díly lavičky nechtějí jednoduše sedět. Museli byste je od sebe tedy znovu oddělit, což by byla zbytečná práce navíc. Pečlivost se tedy rozhodně vyplatí.

Lavičku poté pečlivě zkontrolujte. Když už budete v té opravě, doporučujeme také nový nátěr nebo alespoň ošetření lakem. To abyste předešli dalšímu poškození od vlhkosti. Nakonec části lavičky opět složte dohromady a máte hotovo.

Počkejte, než vše pořádně zaschne, pokud jste to už neudělali. A můžete začít své oblíbené zahradní příslušenství znovu používat. Bude vám dělat radost bez problémů po několik dalších let.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář