Nertera

Nevšední Korálovka andská: Atraktivní a neokoukaná pokojovka

Korálovka andská patří mezi pokojovky, které jsou okrasné především plodem. U nás není úplně známá, je hustě poseta malými, oranžovými bobulemi. Ke koupi je především v podzimním období, kdy se plody krásně vybarví.

Korálovka andská (Nertera grandensis) má původ v Jižní Americe, Tasmánii a na Novém Zélandu. Najít ji v její domovině můžete ve světlých lesích, ale i na otevřeném prostranství, skalách a mělkých kamenitých půdách. V přírodě dorůstá výšky přibližně 1 m, v domácím pěstování už tak vzrostlá není, dosahuje asi 30 cm.

Kvete poměrně nenápadnými, zelenkavými a drobnými květy, vytváří přibližně 5 cm vysoké bochánky. Květem ani listem však okrasná není, dominantní na ní jsou její plody, červené nebo oranžové dužnaté peckovice, které jsou velikosti asi 3-5 mm, na rostlině vydrží několik měsíců. Po dlouhé roky bylo možné pěstovat pouze oranžovočervenou variantu, v současnosti jsou již vyšlechtěny bílé a žluté odrůdy.

koralovka andska - Nevšední Korálovka andská: Atraktivní a neokoukaná pokojovka

Zdroj foto: not listed, Public domain, via Wikimedia Commons

Jak na pěstování

Korálovka andská potřebuje dostatek rozptýleného světla, přímé sluneční paprsky jí nesvědčí. Teplota je pro ni ideální 200 C v létě a přibližně 100-150C v zimním období. Rostlinu zasadíme do kypré zeminy a postavíme do misky s vodou, umístíme na vzdušné a světlé místo.

Během sezóny by měl být květináč neustále v misce s vodou a kořenový obal nesmí vyschnout. Vzhledem k tomu, že je náchylná k hnilobě, nezaléváme ji shora, ale do misky, pod list. Korálovka andská je náročná na vysokou vzdušnou vlhkost, proto pravidelně rosíme nebo ji umístíme do misky s vlhkými oblázky.

Období vegetačního klidu korálovky andské je říjen-únor, v tuto dobu omezíme i zálivku a umístíme ji do chladnější a světlé místnosti. Ideální je zimní zahrada.

Rostlinu je možné množit po opadání plodů a to rozdělením trsů, množení semeny je náročné. Velmi půvabně vypadá v menší nádobě nebo košíčku nebo ve větší nádobě, kdy zasadíme několik rostlinek najednou. Lze jimi i vkusně doplnit jiné rostliny a vytvořit zajímavé aranžmá.

Jen pozor, pokud máte malé děti, atraktivní plody přímo lákají ke konzumaci, ale mohou způsobit zdravotní potíže. V zahradnictví se většinou kupuje již s plody.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář