Meruzalky (Ribes) si oblíbíte hned z několika důvodů: jednak překrásně kvetou a voní, potom mají univerzální využití v zahradě a navíc mezi meruzalky patří i červený, bílý a černý rybíz.
Odkud pocházejí
Meruzalky jsou doma na celé severní polokouli, některé můžeme nalézt i v Jižní Americe, a je jich na 150 druhů. U nás můžete pěstovat meruzalku krvavou, meruzalku vonnou, meruzalku zlatou a meruzalku alpskou.
Meruzalka krvavá
Tato meruzalka může dorůst až 2 metrů výšky. Podle kultivaru může mít květy bílé, růžové nebo červené a vykvétají časně v dubnu. Plody jsou nejedlé modročerné bobule.
Meruzalka vonná
Má aromatické žluté květy, které voní po hřebíčku nebo po karafiátech, vykvétají v dubnu až květnu. Plody jsou kyselé tmavě fialové bobule. Na podzim se listy zbarvují do žluté, oranžové nebo červené barvy.
Meruzalka zlatá
Květy připomíná meruzalku vonnou, jen méně voní a mají oranžové tečkování. Tuto meruzalku také poznáme od předchozího druhu podle mladých větviček, které jsou lysé. Plody jsou rovněž velmi kyselé tmavofialové bobule.
Meruzalka alpská
Dorůstá až 2 metrů výšky. Má bílé květy, které vykvétají v dubnu až květnu, a červené plody, které jsou nejedlé.
Jak meruzalky pěstovat
Meruzalky nejsou náročné na pěstování. Potřebují slunné stanoviště nebo polostín. Snesou téměř jakoukoliv půdu od mírně kyselé až po mírně alkalickou, jen nesmí být příliš suchá nebo příliš zamokřená. Snášejí i průmyslové znečištění, a tak jsou vhodné jako živý plot oddělující zahradu od silnice. Většina meruzalek je vhodná pro tvarování.
Využití meruzalek v zahradě
Kromě zmíněného živého plotu se hodí i jako solitéry – stromky či keře, které můžeme tvarovat. Dále je možné umístit je do skupinek. Kromě toho se meruzalky již od pradávna používají jako podnože – např. takový stromkový angrešt existuje jedině díky tomu, že se roubuje na kmínek meruzalky.
Choroby a škůdci
Meruzalky bývají napadány plísněmi, antraknózou nebo rzí. V těchto případech jako dobrá prevence funguje prosvětlení keřů. Po napadení použít vhodný fungicid (Dithane nebo Novozir). Jako škůdci jsou nejobávanější mšice – o přírodních predátorech mšic jsme psali již několikrát.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz