Ještě v polovině minulého století šlo o jednu z nejčastěji pěstovaných trvalek určených k řezu. Řebříček tužebníkovitý se totiž skvěle hodí do čerstvých i suchých vazeb. Na záhonku pak na první pohled zaujme svou pozitivní sluníčkovou barvou.
Na první pohled ho od jeho příbuzného řebříčku obecného (Achillea millefolium L.) téměř nerozeznáte. Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) má totiž stejně žebříčkovité dvakrát zpeřené listy, v době květu vás však příjemně překvapí. Jeho složené květenství totiž do daleka září žlutě. Pro maximální efekt stačí vsadit na ty správné kultivary. My doporučujeme zejména variety:
- Coronation gold
- Altgold
- Golden plate
- Parker
U všech druhů mohou okvětní stvoly dosahovat až 100 centimetrů, liší se však intenzitou a odstínem žluté barvy. Nejkrásnější kultivar dostupný na našem trhu je asi Golden plate, doslova zlatá mísa. Jeho květy jsou skutečně velké a bohaté.
Péče o řebříček tužebníkovitý se liší podle typu půdy
Achilley všeobecně nejsou náročným rostlinami. Poradí si s chudými i výživnými půdami, musíte jim však k tomu poskytnout ty správné podmínky. Na chudých půdách proto sázejte rostlinky více k sobě. Na 1 m2 by tak mělo připadnout přibližně 7-8 rostlin. Půdy bohaté na živiny naopak toto množství snižují na 4-5 rostlin, a to proto, aby měly všechny sazenice v době nejbujnějšího růstu dostatek místa.
Připravte se také na to, že vyživená zemina doslova vyžene nahoru dlouhé stonky, které budou později náchylné na prudký vítr nebo pořádný letní lijavec. Neobejdou se bez opory. Tu může přestavovat:
- vyvázání za pomoci kolíku – ke každé rostlině zarazíme delší silnější kolík
- vyvázání za pomoci opěrné sítě – přes celý záhon natáhneme dráty, jež mezi sebou spojíme slabým provázkem
Pozor na správnou dobu pro řez
Chcete-li si krásu řebříčku tužebníkovitého užít i doma, dbejte na to, abyste květy neutrhli předčasně nebo naopak pozdě. Ten správný čas přichází ve chvíli, kdy je rozkvetlá přibližně polovina drobných květů na celém květenství poté můžete rostlinu uříznout do vázy nebo ji zavěsit vzhůru nohama pod strop do dobře větrané místnosti a použít do suchých vazeb.
Náš tip: pěstujete-li řebříčky v obzvláště výživných půdách, nechte před usušením stonku vykvést květy raději všechny. Kompozice se poté nebude tolik rozpadat a trousit nepořádek všude okolo.
Jak řebříčky namnožit
Chcete-li rostlinu darovat třeba kamarádce nebo zasadit řebříček tužebníkovitý na nové záhony, namnožte ho dělením od března do května, nebo tímtéž způsobem po odkvětu na podzim. Staré trsy vyjměte ze země, dobře očistěte od hlíny a roztrhejte na menší kusy. Nemusíte se bát, kořenový systém zregeneruje opravdu rychle, postačí mu k tomu jen mírná zálivka v prvních několika týdnech po přesazení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz