Snad každý milovník masožravek mi dá za pravdu, že trpasličí rosnatky patří mezi nejkrásnější exempláře. Téměř všechny druhy pocházejí z Austrálie nebo Nového Zélandu, ale dobré podmínky jim můžete vytvořit i u vás doma. Jak na to?
Kam rosnatky umístit
Jediné, co rosnatky opravdu potřebují, je dostatek světla. Umísťujeme je tedy na jižní parapet nebo do prosvětleného skleníku. Letnit je můžeme také ve skleníku, ale většinou i v otevřené zahradě. Letnění však není bezpodmínečně nutné, porostou bez jakékoliv újmy i celoročně na okenním parapetu.
Dodatečné osvětlení
Rosnatky potřebují dostatek světla i v zimním období, kdy panuje tmavé a pošmourné počasí. Vyplatí se investovat do osvětlení a rosnatkám přisvítit umělým zdrojem světla.
Jaký substrát zvolit
Ideálním substrátem pro rosnatky je rašelina smíchaná s křemenným pískem, štěrkem nebo perlitem. Doporučený poměr je 1:1 až 1:3.
Zálivka
Rosnatky zaléváme měkkou vodou, v obdobích růstu hojně, substrát může být i trvale mokrý. V období dormance (červenec–srpen) zálivku omezíme.
Vlhkost vzduchu a teplota
Trpasličí rosnatky nejsou náročné na vlhkost vzduchu. Ta může kolísat od 40 do 80 % a nejlépe jí docílíme umístěním rostlinek do akvárií či vitrín. Rosení není nutné. Krátkodobé vyschnutí substrátu (mimo období dormance) obvykle přežijí bez újmy. Vhodná celoroční teplota je 15–25 °C.
Přesazování
Rosnatky přesazujeme jednou za 1–3 roky, nejlépe na přelomu zimy a jara, kdy začínají obnovovat svůj růst. Rosnatkám vyhovují větší květináče a sázení několika rostlinek pohromadě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz