Jakmile se naučíte základy pěstování plodin v květináčích, můžete se každým rokem setkat s rostoucím množstvím květináčů – jednoduše vás to uchvátí! Abyste mohli úspěšně začít, podívejte se na následující tipy, které vám pěstování plodin v květináčích usnadní.
Neodstraňujte odvodnění
Tato jednoduchá rada může být to, co udržuje vaše rostliny při životě. Pokud otvor na dně květináče není dostatečně velký, aby voda mohla odtékat, může být půda v něm příliš vlhká. Kořeny vašich rostlin tak budou náchylné k hnilobám, což způsobí, že rostlina zemře.
Špatnou zprávou je, že mnohé zahradní květináče, které se prodávají, prostě nemají dostatek drenáže. Tuto drenáž můžete často zvýšit vrtáním, děrováním nebo vyřezáváním větších otvorů. Někdy je ale jednodušší koupit nový květináč, který poskytuje dostatečnou drenáž.
Někteří zahradníci doporučují nainstalovat štěrk nebo kameny na dno květináče, protože to údajně zvyšuje odvodnění. Někteří zahradníci pak dokonce tvrdí, že s použitím těchto materiálů nejsou odvodňovací otvory už vůbec potřeba. Avšak drenážní otvory jsou důležité také kvůli proudění vzduchu. Čím více jich je, tím lépe.
Vyhodnoťte světlo
Pro různé světlo (či dokonce stín) můžete vždy vybrat tu nejlepší rostlinu. Proto zvažte ještě před výběrem rostliny, kam svůj květináč umístíte. Musíte vědět, kolik světla vaše nádoba každý den dostane. K tomu bude potřeba trocha pozorování. Vyberte si místo a sledujte, kolik přímého či nepřímého slunečního světla denně se na toto místo dostane.
Hnojení rostlin
Půda v květináči nemá přístup k živinám, takže je potřeba je přidávat. Velká většina rostlin bude potřebovat hnojivo, aby se jim dařilo. Hnojivo můžete přidávat tak, že promícháte dávku půdy smíchané s hnojivem. Poté každý týden nebo dva hnojte tekutým hnojivem (obvykle rybí emulzí). Vůně je strašná, ale opravdu pomáhá rostlinám.
Udělejte si seznam, než půjdete nakupovat rostliny
Udělejte si seznam všeho, co budete pro svou rostlinku potřebovat ještě před samotnou návštěvou zahradnického centra. Snažte se vytvořit si seznam s minimálním počtem květináčů včetně jejich velikostí. Také je vhodné předem si naplánovat, kam květináče umístíte, zda se bude jednat o rostliny, které jsou vhodné na slunce nebo do stínu.
Pěstujte vhodné sousedy
Pokud vybíráte více rostlin do jednoho květináče, ujistěte se, že budou dobře spolupracovat. To znamená, že všechny rostliny v rámci jednoho květináče by měly mít podobné požadavky, například na světlo, zálivku a hnojení. Pokud kombinujete rostliny s různými potřebami, některé z nich se neprojeví.

Přečtěte si a uložte štítek rostlin
Štítky rostlin jsou velmi důležité. Řeknou vám, jak velká bude vaše rostlina, kolik světla, vody či hnojiva potřebuje a také další důležité údaje o péči. Na štítku si také přečtete, zda je rostlina jednoletá nebo trvalá a zda vydrží i podmínky v České republice v zimě. Ze štítku také zjistíte, jaký tvar bude mít rostlina a způsob jejího růstu, což vám může pomoci, když chcete naplánovat design květináče a kombinace rostlin v něm.
Některé rostliny umírají
Čím více rostlin budete pěstovat, tím více jich zabijete. Někdy i ti nejlepší zahradníci své rostliny neudrží. Trikem je vědět, kdy se rostliny vzdát. Pokud pěstujete své rostliny v květináčích, je lépe vzdát se rostliny co nejdříve, ještě než začne vypadat ošklivě. Když rostlina začne vypadat strašně, máte pár možností. V závislosti na rostlině, ji můžete dramaticky zastřihnout a doufat, že jí to pomůže. Pro mnoho rostlin je to vše, co potřebuje.
Pokud však vaše rostlina vykazuje známky závažného onemocnění, okamžitě ji vyndejte, dejte do karantény, nebo ji vložte do plastového sáčku a vyhoďte.
Aklimatizujte své rostliny
Velké množství rostlin nemá rádo prudké změny, a pokud je aklimatizuje, po určité časové období ji vystavíte různým prvkům, budou obecně šťastnější a bude se jim dařit. Obzvláště důležité je to u mladých rostlin. Nezbytné je to také pro rostlin, které byly hýčkány ve skleníku.
Když si na jaře koupíte sazenice, musíte mladým rostlinkám dát čas, aby si zvykly na venkovní prostředí. Uděláte to tak, že je přesunete ze slunečného vnitřního prostředí například na chodbu, kde je také světlo, teploty jsou ale nižší. Poté je můžete na několik dnů vynést ven a ponechat v květináčích, než je přesadíte ven úplně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz