Rádi byste ozvláštnili své zahradní jezírko novými exempláři? Mnohé vodní rostliny si můžete opatřit sami. Stačí nasbírat semena z volné přírody nebo od kolegů zahradníků. Někdy můžete využít i služby botanických zahrad zvané index seminum, kdy vám zdarma nebo za poštovné zašlou semena několika vybraných rostlin až k vám domů.
Některá z nich vyklíčí rychle a jen s minimální námahou, jiná budou potřebovat stálou péči. Semena zpravidla sklízíme na podzim, ale do zeminy mohou přijít nejdříve v únoru. Rostliny z našich podnebních pásem tuto pauzu vyžadují, jinak klíčí jen neochotně nebo vůbec ne. U tropických vodních rostlin je naopak žádoucí, aby byly svěřeny půdě prakticky ihned po svém dozrání.
Vyschnout a nasáčkovat
Po sklizni je nutné nechat semena dokonale vyschnout a uložit do papírových sáčků. Uložte je v suché, větrané místnosti. Všeobecně platí, že suchá semena by neměla zimovat při více než 15°C. Ovšem musíte-li je z jakéhokoliv důvodu skladovat vlhká, nesmí teplota v místnosti přesáhnout 8°C. Je to velmi náročný proces, proto ho nedoporučujeme.
Kde klíčí vodní rostliny? Pod hladinou ne
Možná se budete divit, ale nejmenší semenáčky je třeba pěstovat emersně. Nasypejte je na vrstvu vlhkého písku a hlídejte, aby nikdy nevyschly. A totéž dělejte, odkud nově vzniklé rostlinky nedosáhnou výšky 3-5 centimetrů. Poté je začneme pomalu v rámci několika dní zaplavovat vodou. Po celou dobu potřebují dostatek světla, naopak kyslík ve vodě vám starosti dělat nemusí. Stojatá voda jim nevadí.
Semenáčky vám samozřejmě vyklíčí i pod hladinou, ale půjde o bolestivě pomalý proces a rostliny porostou jen pomalu. Emersním pěstováním si rychle získáte vyzrálé a silné sazenice, které můžete bez obtíží v dubnu až květnu vysázet do zahradního rybníčku. Určitě se jim tam bude skvěle dařit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz