I semínka stárnou, ztrácí klíčivost nebo dokonce odumírají. Pokud je ale správně uskladníte, můžete tyto přirozené procesy oddálit. Zcela jistě vám vydrží do příštího roku, ve skutečnosti o mnoho déle.
Jak semínka uskladnit
Semínka potřebují stálé podmínky. Především, sucho, chlad, temno. Pokud máte vlastní semínka, nejdříve je vysušte, kupovaná nemusíte. Semínka uskladněte v těsnících nádobách nebo sáčcích. Potom je uložte do suché a chladné místnosti. Teplota by měla být stálá, ideálně kolem 0 -100 C. Pokud nemáte vhodnou místnost, postačí i lednička, ale pozor, semínka v tom případě ochraňte před vlhkem v lednici. Semínka z vlastních zdrojů je překvapivě jednoduché získat, jsou často kvalitnější než kupované. V obchodě jsou nezřídka skladována špatně a i sporné kvality.
Záleží na druhu semínek
Semínka různých druhů mají i různě dlouhou dobu, po kterou jsou schopná vyklíčit.
- vysoce citlivá semínka – česnek, cibule, pór, pažitka, pastinák. Musí se vysévat hned či jen několik měsíců po sklizení.
- semínka krátké životnosti – celer, sladká kukuřice, špenát, fenykl. Jsou schopna vyklíčit po dobu 2 – 3 let.
- semínka střední životnosti – hrách, paprika, salát, fazole, čekanka, řepa, ředkvička. Klíčivost 4 – 5 let.
- semínka dlouhé životnosti – lilek, meloun, lebeda, okurka, tykve, rajče, brukvovitá zelenina. Jsou schopna vyklíčit po více než pěti letech.
V genových bankách skladují semena při -180 C. Je však důležité je dobře připravit – vysušit. Takto je můžete doma skladovat i vy, zejména ty, které rychle ztrácí na klíčivosti. Vhodná teplota na sušení je maximálně do teploty 350 C. Nezapomeňte si uskladněná semínka označit – druh, rok vypěstování.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz