seminka t

Semínka musíte správně uskladnit, aby vám vydržela a neztrácela klíčivost.

I semínka stárnou, ztrácí klíčivost nebo dokonce odumírají. Pokud je ale správně uskladníte, můžete tyto přirozené procesy oddálit. Zcela jistě vám vydrží do příštího roku, ve skutečnosti o mnoho déle.

 Jak semínka uskladnit

Semínka potřebují stálé podmínky. Především, sucho, chlad, temno. Pokud máte vlastní semínka, nejdříve je vysušte, kupovaná nemusíte. Semínka uskladněte v těsnících nádobách nebo sáčcích. Potom je uložte do suché a chladné místnosti. Teplota by měla být stálá, ideálně kolem 0 -100 C. Pokud nemáte vhodnou místnost, postačí i lednička, ale pozor, semínka v tom případě ochraňte před vlhkem v lednici. Semínka z vlastních zdrojů je překvapivě jednoduché získat, jsou často kvalitnější než kupované. V obchodě jsou nezřídka skladována špatně a i sporné kvality.

seminka - Semínka musíte správně uskladnit, aby vám vydržela a neztrácela klíčivost.

 Záleží na druhu semínek

Semínka různých druhů mají i různě dlouhou dobu, po kterou jsou schopná vyklíčit.

  • vysoce citlivá semínka – česnek, cibule, pór, pažitka, pastinák. Musí se vysévat hned či jen několik měsíců po sklizení.
  • semínka krátké životnosti – celer, sladká kukuřice, špenát, fenykl. Jsou schopna vyklíčit po dobu 2 – 3 let.
  • semínka střední životnosti – hrách, paprika, salát, fazole, čekanka, řepa, ředkvička. Klíčivost 4 – 5 let.
  • semínka dlouhé životnosti – lilek, meloun, lebeda, okurka, tykve, rajče, brukvovitá zelenina. Jsou schopna vyklíčit po více než pěti letech.

V genových bankách skladují semena při -180 C. Je však důležité je dobře připravit – vysušit. Takto je můžete doma skladovat i vy, zejména ty, které rychle ztrácí na klíčivosti. Vhodná teplota na sušení je maximálně do teploty 350 C. Nezapomeňte si uskladněná semínka označit – druh, rok vypěstování.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář