Posílení imunity je dnes velmi důležitým tématem. Ale nemusíte chodit do lékárny a stát dlouhé fronty mezi potenciálně nakaženými lidmi. Spousta bylinek, která s vaší obranyschopností dokáží skoro zázraky, už totiž vystrkuje svoje zelené hlavičky.
Podívejte se na stráň v okolí, zamiřte do lesa nebo třeba k potoku – všude tam najdete přírodní pomocníky proti chřipce i nachlazení, kteří navíc obsahují spoustu cenných vitaminů a minerálů, nezbytných nejenom pro naši imunitu.
Kopřiva jako zásobárna minerálů
Pomáhá především před nachlazením a chřipkou a chrání naše močové cesty. Kromě toho také pomáhá s detoxikací organismu. A v čem je tak cenná? Obsahuje zejména:
- vitamíny skupiny B
- vitamín C
- vitamín K
- fosfor
- hořčík
- mangan
- vápník
- železo
- draslík
- antioxidanty
Antioxidanty chrání buňky našeho těla před volnými radikály, které je poškozují. Dokáží také stimulovat imunitní systém a celkově dodávají energii. I proto se kopřiva doporučuje mimo jiné i při stavech únavy a slabosti.
Mladé výhonky kopřiv, které můžeme najít už teď ve vlhkém lese, nebo na dobře osluněných stráních, mají největší sílu. Připravte si 3x denně čaj z jedné lžíce čerstvých listů. Po tom, co je použijete do čaje, je však rozhodně nevyhazujte. Množství cenných minerálů se prostřednictvím horké vody nevylouhuje. Spařené listy lze použít jako špenát, přidat je do polévky, pod maso nebo třeba do nádivky. Dopřejte si maximálně třítýdenní kúru. Další dva týdny se naopak kopřivě vyhýbejte, jinak byste si mohli přetížit játra nebo ledviny.
Mladé borovicové jehličí
Jehličnany zůstávají zelené po celý rok, ovšem nejvíce cenných vlastností vám poskytnou na jaře, když se na konci jejich větví objeví nové svěže zelné jehličky. Poohlédněte se ve svém okolí po borovicích. Jakmile zpozorujte první náznak nového života, můžete začít sbírat. Vybírejte si však stromky vyšší než dva metry a nikdy neotrhejte více než jednu čtvrtinu dostupných pupenů.
Můžete je nasušit nebo z nich přímo připravit čaj. Hodí se i pro děti od tří let, pokud nejsou alergické na pyl. Čaj se připravuje z jedné lžičky mladého jehličí, přelité šálkem horké vody. Připravit si můžete i tinkturu. Čerstvé jehličky zalijte kvalitním alkoholem a nechte tři týdny odstát. Poté užívejte 60 kapek denně, rozdělených do 2-3 porcí. Oceníte zejména vysoký obsah vitamínu C a dalších posilovačů imunity.
A připravit si můžete i vitamínový sirup, který poslouží k ochucení limonády nebo čaje. Je vhodný zejména pro děti, ale ocení ho i dospělí. A jak si ho připravit?
Pět lžic dobře omytého jehličí zalijte horkou vodou (asi 300 ml) a nechte dvě hodiny odstát. Poté dochuťte cukrem a po přecezení máte hotovo. Sirup uskladněte v ledničce maximálně na týden. Lze ho samozřejmě i zavařit, ovšem ztratíme tím spoustu cenný vitamínů. Zavařování si nechte až na květen, kdy sezóna čerstvých výhonků končí a je třeba připravit si zásoby na zimu. Do sirupu se hodí i citronová šťáva, do zavařeného pak celá kolečka citronu.
Z pampelišky vám poslouží květy i listy
I když ji známe především kvůli jejímu půvabnému květenství, už teď si můžete užít i výhody jejích listů. Jsou plné vitamínů a minerálů, jejichž množství se mění podle ročního období. Na předních říčkách stojí rozhodně:
- A
- C
- B2
- D
- mangan
- křemík
- draslík
- hořčiny
- fosfor
- síra
- sodík
- třísloviny
- fruktóza
- aminokyseliny
- fytosteroly
Pro sběr listů pampelišky je ideální březen a duben. Obsahují totiž spoustu vitamínů. A už jedna malá hrst vám co do obsahu cenných látek vydá za celou mísu běžné listové zeleniny. Snězte je za syrova, lehce poduste pod maso nebo z nich vymačkejte šťávu. Mladé lístky jsou hořké jen minimálně, takže z toho opravdu nemusíte mít strach.
Pokud z nich chcete dostat maximum cenných látek, připravte na ně zálivku s čímkoliv kyselým. Hodit se vám bude vinný ocet, citronová šťáva apod. pro začátek je můžete přidat do běžného salátu, ale je možné, že vám časem zachutnají i samotné. A mimochodem – můžete je i zamrazit na horší časy.
Věděli jste, že: listy pampelišky lze bělit podobně jako třeba čekanku? Bohužel obsah cenných látek se v nich díky tomuto kroku značně snižuje.
Recept na pampeliškovou polévku
Hledáte nevšední recept do své kuchyně? Smetanová pampelišková polévka vás překvapí na všech frontách a zachutná i těm největším odmítačům bylinek.
Ingredience:
- dvě velké hrsti mladých listů pampelišky
- 1 větší cibule
- 1 lžíce másla
- 500 ml vývaru – nejlépe zeleninového
- 1 lžička petržele
- 150 ml smetany
- 1 žloutek
- sůl a pepř podle chuti
Cibuli nakrájejte nadrobno a lehce poduste na másle. Mezitím nasekejte pampeliškové listy a přidejte je k cibuli. Několikrát okulte, zalijte vlažným vývarem a přiveďte polévku k varu. Dochuťte solí a pepřem a počkejte, dokud lístky úplně nezměknou. Poté polévku rozmixujte. Ve smetaně rozmíchejte žloutek a vlijte do polévky. Ještě minutku povařte a nakonec dochuťte petrželkou nakrájenou nadrobno. Servírujte ihned.
Náš tip: Pampeliškové listy můžete i nasušit do zásoby. Sušte je ve stínu a na dobře větraném místě. Sušte rychle, dobře usušená bylinka si musí zachovat svěže zelenou barvu. Pokud sušina ztmavne, nemá už prakticky žádnou výživovou hodnotu a musíte začít znovu. Sušené listy spotřebujte do jednoho roku od usušení.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz