umyt si ruce

Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Antibakteriální gel z bylinek: Dobře zásobeného milovníka zahradničení nemůže nedostatek dezinfekce v obchodech zaskočit. Stačí, když se podívá do zahradního domku či sklepa, případně přímo na záhonky nebo do květináčů.

Ať už chcete nebo ne, v dnešní době je dostatek dezinfekce v domácnosti zkrátka nezbytností. Není nutné se pečlivě drhnout po každém příchodu ze zahrady, ovšem bezpečnostní opatření po styku s jinými osobami či po průchodu potenciálně nakažených míst smysl rozhodně mají.

Domácí dezinfekce z tymiánové tinktury

Pokud ji doma máte a používáte ji, pak je napůl vyhráno. Naopak musíte-li teprve sahat pro čerstvý tymián do truhlíku, vsaďte raději na tu kupovanou a domácí tinkturu si vyrobte „do foroty.“ A jak na to? Čerstvé lístky rozmarýnu nadrobno nasekáme, vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme alespoň 50% alkoholem. Čím silnější destilát je, tím větší výhodu při přípravě máte. Bude totiž rychlejší.

Nechte láhev stát 3 (ale ještě lépe 4) týdny na tmavém místě a každý den ji protřepejte. Po této době sceďte a máte hotovo. A jak si vyrobit dezinfekci? Tymián obecný (Thymus vulgaris) má přirozené antiseptické a antivirotické účinky. Ty však ještě doporučujeme posílit lihem nebo jiným vysokoprocentním alkoholem.

tymian bylina - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato

Domácí antibakteriální gel z rozmarýnu

dvě lžíce gelu z aloe (nebo vydlabané dužiny

80 ml lihu (může být technický líh, který používáme k čištění exteriéru

15-20 kapek rozmarýnové tinktury

Všechny ingredience stačí smíchat a máte hotovo. Ovšem podle našich zkušeností je mnohem lepší celou dezinfekci jednoduše hodit do mixéru. Tak se dokonale propojí do homogenní směsi a následně ji budete moci bez potíží přelít do malé lahvičky nebo obdobné vhodné nádobky.

Používejte vždy, když se vrátíte domů z potenciálně nakažené oblasti. A nezapomeňte, že ideální délka mytí rukou je alespoň 30 vteřin. Dbejte zejména na mezi prstní prostory, hřbety rukou a samozřejmě i nehty.

Náš tip: Místo rozmarýnové tinktury lze použít i rozmarýnový esenciální olej.

rozmaryn - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato

Když nemáte doma rozmarýn, sáhněte po jiných bylinkách

Tinkturu lze vyrobit i z mnoha jiných surovin. Podívejte se, co vám roste na zahrádce. A aktuálně je asi nejlépe k sehnání:

jalovec obecný (Juniperus communis),

rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis),

levandule lékařská (Lavandula officinalis.

Ovšem sáhnout můžete i do aromaterapeutických zásob a to po skořici (Chinamomum), hřebíčku kořenném (Syzygium aromaticum, syn. Eugenia caryophyllata), eukalyptu (Eucalyptus) nebo třeba čajovníku australském (Melaleuca alternifolia).

Oleje je samozřejmě možné i namíchat. Kromě zvýšené účinnosti tkví jejich výhoda také v tom, že částečně přebijí pach vysokoprocentního alkoholu, který vás poté nebude tolik dráždit v dýchacích cestách. To je důležité zejména v případě, že takovou dezinfekci používáte několikrát denně.

jalovec - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato                                Jalovec

Domácí dezinfekční mýdlo z levandule a skořice

Že se tahle kombinace k sobě příliš nehodí? Ale vůbec ne – rádi vás přesvědčíme o opaku. Stačí, když doma najdete glycerín nebo alespoň zbytky starých mýdel. Potřebujete 100 gramů. Ty rozehřejte ve vodní lázni. Přidejte půl lžičky mleté skořice a 10 kapek levandulového oleje.

Vše opravdu pečlivě promíchejte, dost možná si také budete muset pomoci nějakým kuchyňským elektropomocníkem. Najděte vhodnou formu (třeba i menší krabičku od margarínu) a mýdlo do ní vylijte. Nechte ztuhnout. Pokud jste použili glycerín a mýdlo vložíte do lednice, můžete se na svého nového hygienického pomocníka těšit už za hodinu. U klasické mýdlové hmoty trvá tento proces o něco déle.

levandule mydlo - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato

Dezinfekce z tea tree oleje

V našich podmínkách se olej z čajovník australského používá nejčastěji při boji proti vším. Ovšem dokáže si poradit i s mnohem horšími hrozbami. Do 100 ml alkoholu (opět sáhněte třeba po technickém lihu) přidejte 30 ml destilované vody a vše dolaďte 25 kapkami tea tree oleje.

Voní vcelku příjemně – rozhodně lépe než samotný alkohol. Navíc je díky své konzistenci tato dezinfekce vhodná i do nádobek s rozprašovačem apod. Tea tree pečuje o pokožku a může dokonce pomoci i s hojením menších ran. A v lékárnách i drogeriích je stále ještě bez problémů k dostání za velmi příznivou cenu.

Náš tip: pokud by vám typický zápach tohoto bylinkového pomocníka přece jenom vadil, sáhněte po olejích filtrovaných. Jsou téměř čiré a klasické čajovníkové aroma téměř postrádají. Bývají však 2-5x dražší.

Tea tree oleje - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato

První pomoc při kontaktu s virem? Obyčejný ocet

Pokud už nevíte kudy kam, nebo chcete mít po ruce vhodný prostředek třeba i pro dezinfekci vchodové branky, sáhněte po lahvi s obyčejným kuchyňským octem. Nevoní příliš vábně a může vám podráždit kůži, ovšem veškeré viry i bakterie hubí vcelku spolehlivě, pokud ho použijete v neředěném stavu. Stačí si ruce přelít dostatečným množstvím a následně kůži omýt již klasickým způsobem.

Octová voda pak poslouží i k dezinfekci klik a dalších často používaných věcí ve vaší domácnosti. A přidat k ní můžete i některý z výše jmenovaných esenciálních olejů případně i tinktur. Octového zápachu se obávat nemusíte, po několika minutách zcela sám mizí. A jako bonus možná zjistíte, že vám ze dveří zmizela dlouhodobě zažraná špína, která se odmítla poddat klasickým úklidovým prostředkům.

Náš tip: místo octa lze použít i koloidní stříbro, pokud ho máte doma. Působí sice zejména na bakterie, ovšem pomáhá i proti dalším patogenům. Nedoporučujeme ovšem jeho vnitřní užívání, může být nebezpečné.

A co říci závěrem? Nevěnujte pozornost jen svým rukám, viry pronikají do těla zejména přes sliznice. Nezapomeňte proto ani na omytí obličeje a to nejlépe opět antibakteriálními nebo dezinfekčními prostředky.

ocet - Antibakteriální gel jen z toho, co najdete na zahrádce

Zdroj foto: envato

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář