Na našem trhu se v poslední době s nejrůznějšími druhy máty nebo bazalky doslova roztrhl pytel. Tušíte, jaký je mezi nimi rozdíl? A co tradičně používaná meduňka nebo šalvěj? Skutečně je dokážete využít při každodenním vaření, nebo se stále ještě držíte zažitých mýtů? Jaké může být použití bylinek v kuchyni?
Exotické bazalky vám nenabídnou jen netradiční vzhled
Dnes snad na každém kuchyňském okně najdeme 2-3 druhy bazalky. Zajímá vás, jaké jsou rozdíly mezi různými odrůdami? Bazalka pochází z mnoha oblastí po celém světě. Každý druh vypadá jinak co do vzhledu, chuti i vůně. Ovšem nenechte se mýlit, odlišné je i její kulinářské použití.
Thajská bazalka s anýzovou příchutí má vyšší teplotní odolnost a neztrácí tak svou chuť ani aroma. Proto může být použita i pro asijské pokrmy, které se připravují ve woku. U nás je běžně k dostání například bazalka tulsí (tulasi) alias bazalka posvátná. Původně ji k nám přinesli příznivci hnutí Hare Krišna jako svou posvátnou bylinu, dnes si však vydobyla své místo u všech milovníků asijské kuchyně.
A jaký je rozdíl mezi klasickou zelenou bazalkou a červenou bazalkou? Zelené bazalce se často přezdívá rovněž sladká a je oceňována pro svou chuť a vůni. Pokud jde o červenou, tak ta se od své známější příbuzné liší především barvou a rovněž je o něco ostřejší a intenzivnější chutí i aroma. Existuje však několik odrůd červené bazalky, takže nejste-li si jistí, ochutnávejte.
Červená bazalka rovněž pozdvihne estetiku servírovaných pokrmů. Lze z ní vyrábět atraktivně zbarvené pesto nebo ji použít k vytvoření ochuceného olivového oleje.
Máta pro lepší náladu
Opravdu se neliší jen svými názvy. Čokoládové, citronové nebo i ananasové tóny lze v jejich vůni bez potíží zachytit. Někdy se však projeví až po delší době louhování v tekutině, jindy své tajemství vydají teprve tomu, kdo přikročí k jejich lehké tepelné úpravě (například v čaji).
Máta je v kuchyni rozhodně univerzální bylinkou. Málokdo však ví, že vám dokáže vylepšit i náladu – stačí rukou přejet po truhlíku a zhluboka dýchat. Uvidíte, že příprava nedělního oběda pro celou rodinu se rázem stane mnohem příjemnější záležitostí.
Šalvěj nahradí česnek
Chuť česneku příliš nemusíte, ale máte pocit, že vašim pokrmům dodává jistou plnost, kterou jinak neumíte nahradit? Zkuste vsadit právě na šalvěj. Má velmi zajímavé aroma a pokud se s ní teprve seznamujete, můžete si z ní udělat třeba šalvějové máslo. Stačí vzít kostku dobrého másla, přidat několik listů šalvěje a dobře promíchat. Použijte všude tam, kde byste jinak přidali máslo česnekové nebo česnek samotný. Je také vhodné pro ryby a pro pokrmy připravené na grilu.
Meduňka skvěle snáší sušení
Máme ji zafixovanou jako uklidňující bylinku, ale má i další zázračné vlastnosti. Velmi ceněna je mimo jiné i její fantastická limetková příchuť. Můžete ji proto použít všude tam, kde byste za běžných okolností použili citron. A co je ještě lepší, lze ji bez obav i sušit – bude stále stejně chutná a voňavá.
Sluší ji také kombinace s mátou. Stačí snítku obou bylin dát do studené vody (není třeba dlouho louhovat) a vychutnat si jejich společnou osvěžující chuť.
Tip navíc: správná péče
Rádi experimentujete, ale velmi brzy si už nepamatujete, jak se o kterou bylinku starat? Máme pro vás několik základních jednoduchých pouček:
Aby byly bylinky v dobrém stavu, potřebují bohatý kořenový systém. Vždy proto kupujte raději větší než menší květináče. Vyplatí se to.
Pokud nechcete ke každé bylince přechovávat návod pro pěstování, zjistěte si raději, odkud se do vaší domácnosti dostala. Pokud pochází z rovníkové zóny, vyžaduje hodně tepla a vlhkosti, pokud je její domovinou středomoří, potřebuje hlavně teplé a suché místo.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz