lopuch vetsi

Věděli jste, že i lopuch je důležitou bylinkou

Lopuch větší (Arctium lappa) roste téměř všude. Zajímavé však je, že se jedná o bylinku, která má vnitřní i vnější použití, a tak byste jej neměli přehlížet, nebo dokonce považovat jen za plevel.

Jak lopuch vypadá

Lopuch je mohutná bylina dorůstající až 180 cm výšky a její kořen může dosahovat délky až 70 cm. Lodyhy jsou přímé, tlusté, s dření a bohatě větvené. Listy jsou střídavé, řapíkaté, s vejčitě srdčitou čepelí. Květenství jsou okoličnatá, květy paprsčité. Plodem je nažka.

Kde lopuch roste

Lopuch nejčastěji roste na půdách bohatých na dusík, tedy na rumištích, při potocích a v luzích, a to od nížin do podhůří. Najdeme jej v Evropě i Asii, zavlečen byl do Ameriky.

Co se sbírá

Sbírají se kořeny, a to na podzim nebo na jaře, kdy mají nejvíce síly. Bylina má nevýrazný pach, chutná nasládle, později hořce.

lopuch - Věděli jste, že i lopuch je důležitou bylinkou

Foto: Muséum de Toulouse / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Co bylinka obsahuje a jak se používá

Bylina obsahuje glykosidy, sliz, inulin a hořčiny. Vnitřně se používá jako nálev (buď samostatně, nebo v čajových směsích) při poruchách trávení, katarech žaludku anebo proti vředům. Má také potopudné a močopudné účinky. Pomáhá při cukrovce, zejména na začátku propuknutí této choroby. Zevně se používá na koupel na pomalu se hojící rány.

Lopuch v kuchyni

V kuchyni můžete použít kromě kořenů ještě řapíky a mladé výhonky. Staré listy raději ne, protože jsou příliš hořké. Vše se hodí do salátů, na ozdobu chlebů, řapíky se dají vařit jako chřest, kořeny sklizené na podzim se dají jíst syrové i pečené.

Bylinkou od starověku

Lopuch jako bylinka je známý již od starověku, ve středověku měl zajímavé uplatnění – používal se k léčení pohlavních nemocí, avšak jeho účinky jsou v tomto případě více než pochybné.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář