oregano t

Jaké jsou léčivé rostliny, které lze v zimě pěstovat na parapetu

19.12.2018
4 731 Zobrazení

V zimě se každý vitamín počítá, zvláště vypěstovaný doma. A přírodní léky mohou být užitečné každou minutu. Tak proč si nevytvořit zelenou lékárnu na vlastním parapetu?

Samozřejmě, že ne všechny léčivé byliny a květiny mohou být pěstovány doma, většina z nich vyžaduje velké plochy. Ale existují i takové, které se spokojí se standardním květináčem a minimální péči.

1.     Bazalka

Bazalka má antiseptické, antioxidační, antivirová a antibakteriální vlastnosti, zlepšuje trávicí trakt, slouží jako přírodní stimulant pro chuť k jídlu. 

Zasívejte semena do široké misky, posypejte půdou a navlhčete. Nádobu zakryjte igelitem nebo víkem s průduchem vzduchu. Když sazenice vyklíčí, přesaďte je do většího květináče. Bazalka má silný kořenový systém, takže jejich kapacita musí být nejméně na 2 litry. Doporučuje se pěstovat bazalku na jižním okně, chraňte ji před průvanem. Za 3-4 týdny dodejte rostlině biohumus nebo Agrolife (1 lžička na rostlinu).

2.    Oregano

Odvar z oregana pomáhá s nachlazením, rostlina má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Kromě toho se oregano užívá pro poruchy gastrointestinálního traktu, nespavost nebo pro zlepšení funkce mozku.

Nejjednodušší způsob, jak získat oregano je, že rozdělíme oddenky na podzim.  Každé 3 týdny oreganu dodejte komplexní hnojivo pro pokojové rostliny a měsíc po výskytu výhonků začněte listy stříhat, jinak větve ztuhnou a příznivé vlastnosti byliny se sníží.

3.    Levandule

Levandule vás zbaví křečí, uklidňuje. Levandulový olej a sušené větvičky mají antibakteriální vlastnosti, které jsou oceňovány v kosmetologii.

Doporučuje se zasadit na podzim do hlubokých květináčů o objemu 2-3 l. Levandule poroste pouze při světlu a teplotě vzduchu 20-23 ° C. Vyžaduje uvolněnou drenovanou půdu, měsíční hnojení s komplexními květinovými hnojivy a méně časté (1 až 7-10 dní), ale bohaté zalévání.

4.     Meduňka lékařská

Meduňka má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Vaří se z ní čaj na uklidnění, aplikuje se i zvenčí – snižuje svědění kousnutí hmyzem. Bylina má příznivý účinek na trávení, zlepšuje náladu.

Pěstování byliny doma je stejné jako u máty. Hnojte ji jen jednou za rok a zalévejte každé 3-4 dny, musíte ji pravidelně stříhat, jinak vám zabere celé okno.

5.     Máta peprnámáta - Jaké jsou léčivé rostliny, které lze v zimě pěstovat na parapetu

Máta redukuje koliku, bolest v žaludku, normalizuje trávení při plynatosti.

Často se používá jako čaj. Bylina roste po celý rok a neustále produkuje bohatou zeleň. Vyžaduje dostatek přirozeného světla i v zimě, upřednostňuje volnou a vlhkou půdu. Při nedostatku zalévání, listy začnou chřadnout.

6.     Petržel

Petržel obsahuje hodně vitamínů A, B a C, železa, draslíku. Je doporučována hypertenzním pacientům a její odvar pomáhá při poruchách trávení.

Petržel na okenních parapetech dobře roste, jestliže ráno svítí jasné slunce, zbytek času je v částečném stínu. Je nutné ji pěstovat pouze na severním a západním okně. Vyberte si pro petržel hluboké květináče, a do úrodné půdy okamžitě umístěte kompost. Nezapomeňte na vodu každý druhý den, stejně jako na pravidelné stříhání květinových stonků.

7.     Heřmánek

Heřmánek se používá jako čaj na uklidnění, slouží i pro normalizaci procesů v zažívacím traktu.

Chcete-li, aby heřmánek prospíval, potřebujete dobře osvětlený parapet s úrodnou půdou. Používejte k pěstování směs zahradní půdy, písku a rašeliny v poměru 1: 1: 1 a široký květináč. Hlavním úkolem je bylině zajistit 12hodinové denní světlo a postříkat rostliny teplou vodou.

8.     Tymián

Tymián se používá při zánětů hrdla, úst a nachlazení.

Tymián je velmi citlivý na půdu, takže pokud ho chcete zasadit, připravte si půdu předem. Do hlubokého květináče nasypte mírně alkalickou, organicky bohatou zeminu s hustou zálivkou. Semena se mohou zasadit na podzim. Tymián potřebuje nejslunnější okno, neustálé osvětlení a hnojení každých 1,5-2 měsíců.

9.     Fialka (violka)

Fialky se používají při onemocnění močových cest, nervových poruch a při léčbě kožních onemocnění, jako je akné a ekzém.

Jde o nenáročnou bylinu, bez velkého množství světla roste na každém okně, protože má ráda částečný stín a také se aklimatizuje ve standardní půdě pro pokojové květiny. Kořen fialky je malý, takže květináče mohou být mělké.

10. Šalvěj lékařská

Šalvěj má antiseptické vlastnosti, pomáhá při trávení a s chorobami dásní a zubů. Kromě toho stimuluje duševní aktivitu a pomáhá se soustředit.

Šalvěj potřebuje hluboký květináč, čerstvý vzduch, alkalickou půdu a spoustu slunce.  Je nutné bylině zajistit po 12-13 hodin světlo. Zaléváme pravidelně, nejméně 2-3krát týdně. Hnojíme nejvýše dvakrát ročně, za použití 5% roztoku trusů ptáků.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář