bramborik

Brambořík kvete, když ostatní rostliny spí. Nastal jeho čas.

Pokojový brambořík vám bude dělat společnost i v zimě. Na podzim nasadí poupata a v zimě krásně vykvete. Pozor ale na umístění, nesnese přetopenou místnost.

Bramboříky mají tu výhodu, že kvetou i v zimě. Na výběr máte z růžových, nachových, bílých, červených a světle zelených. I velikost rostlinky se může lišit, koupit lze malý brambořík i robustní 30cm košatou květinu. Pokojové bramboříky kvetou i v zimě, ale pozor, úplně do vytopených místností se nehodí. Rychle by ztratily krásné květy.

Kam je umístit

Pokojové bramboříky mají spíše rádi chlad, ale na druhou stranu mráz nesnesou. Dařit se jim bude při teplotě 10-150 C. Čím větší by byla teplota, tím by se doba kvetení zkracovala. Do místnosti, kde je více než 200 C je vůbec neumísťujte. Nejlepší místo pro ně bude okenní parapet v chladnější místnosti nebo meziokenní prostor orientovaný na východ či sever. Světlo by mělo být rozptýlené, přímé jim nedělá dobře. Ve své domovině jsou to lesní květiny, proto jim vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost. Pokud teplota poskočí a nastane obleva, dejte je i ven – před okno, na terasu, balkon (ne jižní orientace). Na noc však kvůli mrazíkům schovejte.

bramborik 2 1024x683 - Brambořík kvete, když ostatní rostliny spí. Nastal jeho čas.

Zalévání

Bramboříky zaléváme měkkou vodou, nemá rád tvrdou a vápenitou. Nejvíce mu prospěje dešťovka. Zaléváme vespod, voda by se neměla dostat na hlízy, aby neuhnívaly. Jedenkrát za čtrnáct dní můžeme do zálivky přidat tekuté hnojivo. Substrát udržujte mírně vlhký, ale ne přelitý.

Jak brambořík uchovat

S končící zimou brambořík pomalu přestává kvést, listy uvadají a opadávají. Je to přirozené, chystá se k odpočinku. Postupně omezujte zálivku, až zůstane jen hlíza. Nechte ji zaschnout a vyjměte z květináče. Uschovejte na chladném a vzdušném místě. V polovině léta ji dejte do květináče, připravte si substrát. Můžete mít vlastní složený z vyzrálého kompostu, zkompostovaného listí, rašeliny a písku nebo koupit substrát pro pokojové rostliny. Hlízu do něj zahrňte zhruba do dvou třetin. Ke konci léta začíná hlíza rašit, zvyšujte proto zálivku.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář