Byty a domy jsou různé – je obtížné vytvořit ideální podmínky pro všechny rostliny, pokud jsou ve stejné místnosti. Některé budou vyžadovat více světla nebo vlhkosti, u některých zelených mazlíčků naopak budou tyto faktory převyšovat.
Otázka péče o pokojové rostliny je obzvláště akutní na podzim a v zimě, kdy díky zavřeným oknům, zkrácení denního světla a ohřevu se dramaticky změní mikroklima v bytě a naše rostliny trpí. Mnoho z nich roste normálně, jiné schnou a padají jim listy. Co dělat?
Pravidla pro péči o pokojové rostliny v chladném období
Doporučujeme brát v úvahu těchto několik pravidel.
V zimě začíná brzo tma, mnoho rostlin postrádá denní světlo, pozastavují vegetaci a kvetení a padají do jakési „hibernace“. V tom není nic strašného – taková doba odpočinku je pro rostliny užitečná, pomůže jim získat sílu pro jarní probuzení a kvetení.
Ale přesto, chcete-li v zimě rostliny v interiéru (zvláště světlo milující), aby se v zimě cítily dobře, měli byste je umístit blíže ke světelnému zdroji. Buď je umístěte blíže k oknu (nezapomeňte, že listy se nesmí dotýkat skla!) nebo si pořiďte speciální zářivky. V opačném případě vaše rostlinky budou bledé a scvrklé.
Vlhkost vzduchu
S příchodem zimy, kromě nedostatku slunečního světla, všechny rostliny začnou trpět nízkou vlhkostí vzduchu v místnosti, kvůli topení a začnou schnout. Proto na topení vložte navlhčenou látku v blízkosti květináčů s květinami, případně instalujte vedle ní paletu s vodou nebo použijte zvlhčovače.
Zavlažování
S otázkou vlhkosti je neoddělitelně spojen proces zalévání rostlin v zimě. Někteří, aby „pomohli“ rostlinám je doslova zaplaví. Většina rostlin však nevyžaduje nadměrné zavlažování. Všechno s rozumem, rostliny zaléváme, až když vrchní vrstva půdy se vysuší.
Teplota vzduchu
To je možná jeden z největších problémů.
Někteří lidé se pokoušejí umístit rostliny co nejblíže zdrojům tepla (akumulátorům, krbům, vyhřívaným podlahám) s rizikem jejich nadměrného sušení a dokonce i tepelného spalování.
Jiní naopak dávají rostliny kvůli dodatečnému osvětlení blíže k oknu, ale nevěnují pozornost průvanu.
Zde je také důležitá rovnováha – teplo pro květiny v zimním období by mělo být plynulé a měkké. Vzdálenost k přímému zdroji tepla by měla být nejméně 15-20 cm. Obecně platí, že teplota v místnosti pro tuto dobu nemá být nižší než 15 ° C, většina rostlin v květináčích je docela spokojená.
Jaké je vhodné hnojivo pro pokojové rostliny?
Velice populární je univerzální komplexní hnojivo od španělské společnosti Atlantica Agricola.
Toto hnojivo může být použito jak pro jednoletky, tak i pro trvalky, stejně jako pro květinové sazenice. Hnojivo má optimálně vyvážené složení, které umožňuje účinně hnojit všechny druhy květin a rostlin v interiéru a na balkoně. Obsahuje kompletní vyvážený komplex makro a mikronutrientů, který je nezbytný pro dosažení maximálních výsledků – skládá se ze sloučenin fosforu, draslíku, dusíku, zinku, manganu, železa, molybdenu a mědi (všechny v dostupné, snadno stravitelné formě). Díky této bohaté kompozici Agricola zlepšuje růst vnitřních rostlin, stimuluje jejich bohaté kvetení, dává listům a květům jasnou barvu, zlepšuje imunitu a odolnost vůči různým nemocem.
Agricola je ekonomické (míra spotřeby hnojiv je od 2,5 g na 1 litr vody) a ekologické hnojivo, které neobsahuje soli těžkých kovů a chlor.
Hnojivo se prodává ve formě kapalného roztoku, jako suché granule nebo tyčinky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz