blýskavka kukuřičná

Blýskavka kukuřičná – hrozba pro naši zahrádku přímo z obchodu

Určitě se vám už někdy stalo, že jste v kedlubnovém listí nebo trsu paprik objevili nějakého nevítaného návštěvníka. Hmyz k zelenině zkrátka patří, ovšem jedná-li se o ten zavlečený, může na vaší zahrádce způsobit značné škody. Jedním takovým „záškodníkem“ je i blýskavka kukuřičná.

Blýskavka kukuřičná (Spodoptera frugiperda) pochází původně ze Severní Ameriky. V létě migruje do chladnějších oblastí, takže naše podnební podmínky jsou pro tohoto motýlka jako stvořené. Napadá zejména rostliny z čeledi lilkovitých ( baklažán, lilek, paprika), kapustovitých a tykvicovitých. Jeho výskyt byl ovšem zaznamenán už i na cibuli, fazolích či sladkých bramborech.

Nebezpečím jsou dovozové plody i sazenice

blýskavka kukuřičná motýl 300x240 - Blýskavka kukuřičná – hrozba pro naši zahrádku přímo z obchodu

Zdroj foto: bugguide.net

Transport k nám přežívají obvykle housenky. Vykouknou na vás ze zeleniny v obchodech, ale i ze sazeniček vypěstovaných mimo ČR. Poznáte je podle typického světle hnědého zbarvení (hlavička je černá) se světlejším hřbetem, posetým černým i tečkami (vždy čtyři tečky na jednom článku).

Prozatím není výskyt blýskavky kukuřičné v ČR nijak závažný, to se však může snadno změnit. Všechny nalezené jedince proto likvidujte, v žádném případě je nevypouštějte do volné přírody.

Vyroste-li z housenky motýl, bude mít podobu rezavě-hnědé můry s rozpětím křídel 32-38 mm. Životní cyklus sice nepřesáhne dva týdny, ovšem samičky jsou schopny od místa svého vylíhnutí migrovat dlouhé  kilometry.

Podezřelý výskyt hlaste

I proto bylo před tímto motýlkem vydáno varování přímo od Evropské unie a každý uvědomělý zahrádkář by si ho měl být vědom. Teploty pod 0°C sice zatím tyto motýly spolehlivě zahubí, mohou však přežít ve sklenicích nebo na výjimečně chráněných místech v nížinách. Mějte tedy oči otevřené a jakoukoliv známku výskytu nahlaste na stránkách ÚKZÚZ (Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského). Může to být důležitější, než si myslíte.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář