Puklice: Saví škůdci na zeleni jsou vždy problém. A v zimě ještě o to větší. Nahrávají jim totiž měkká rostlinná pletiva, která jen stěží odolávají jejich zákeřným útokům. Bylo by však chybou vyhazovat napadené rostliny hned do popelnice.
Obvykle to děláme proto, aby se kvůli nim nenakazily další rostliny, ale smutnou pravdou zůstává, že ty obvykle už nakažené jsou. Málokterý škůdce je totiž tak zákeřný, jako právě puklice (Parthenolecanium). Jen bude nějakou dobu trvat, než se škůdci pomnoží a ukáží se ve vší parádě. Určitě však na tento okamžik nečekejte – vyplatí se zasáhnout mnohem dříve. Takže co si tedy s puklicemi počít?
Karanténa není všespásná, ale ani neuškodí
Pokud to jde, určitě rostlinu přesuňte na samostatné místo. Puklice by se z ní totiž šířily dál. Přece jen – od zdroje jim to jde vždycky nejlépe. Bylo by však chybou myslet si, že díky tomu budou ostatní vaše rostliny v bezpečí. Ošetřit je musíte také. A to pro jistotu úplně všechny – tedy nikoli jen těch „pár, co se dotýkaly listy.“
Odstraňte části silně napadené škůdci
Před jakýmkoliv zásahem si zimující rostliny pořádně prohlédněte. Pravděpodobně zjistíte, že se škůdci koncentrují jen na několika málo výhonech a všude jinde jich je poskrovnu. U silně napadených rostlin už podobné zóny patrné bohužel nejsou.
Napadené výhony ostříhejte a při té příležitosti se zbavte i všech listů a větviček, které vypadají nemocně nebo poškozeně. Samozřejmostí by měly být ostré nůžky – ale také novinový papír. Tím pokryjte povrch substrátu, aby do něj puklice nenapadaly. Snadno by se odtud začaly šířit dál. Papír poté opatrně odstraňte a vyhoďte. Pozor na kontakt s jinými rostlinami! Stačí jeden nechtěný dotek a puklice mohou nerušeně pokračovat ve svém tažení vaším zimovištěm.
Sáhnout můžete po chemii, ale také po přírodních zbraních
Puklice jsou velmi odolné. Přisednou ke stopce či listu a ukryjí se pod tvrdou krustu. Zpravidla tedy jen jeden postřik nestačí. A nepomůže ani mechanické odstranění škůdců. Tedy pokud ho zároveň nezkombinujete s další ochranou.
A co si tedy vzít k ruce? Rostliny, které jste zbavili nejvíce poškozených výhonů, postříkejte přípravky proti přezimujícím škůdcům, případně se ptejte po těch na savé škůdce. Celou rostlinu navlhčete až do skanutí a nezapomeňte na opakování – vždy se řiďte návodem. A jak jsme už psali výše, ošetřete vždy všechny rostliny v místnosti.
Z přírodních prostředků se pak skvěle osvědčuje řepkový olej. Vytvoří totiž film, pod nímž škůdci uhynou. Použít ho lze samostatně nebo vsadit na některý z BIO přípravků s jeho obsahem. I tady je však důležité opakování. Jen málokdy totiž postihne všechny škůdce naráz.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz