sněhulák

Co všechno musíte udělat okolo domu, když napadne těžký mokrý sníh

Na jaké práce okolo domu nesmíme zapomenout, pokud napadne mokrý a těžký sníh. Co v takové situaci nepodcenit?

Uklidit chodníky a přístupové cesty

Ačkoliv to bude namáhavá práce, je lepší pustit se do ní dřív, než sníh namrzne a přístupová cesta k vašemu domu bude již téměř neprůchodná. Pokud však přece jen trochu sněhu umrzne, pomůže posypat chodníky popelem. Posypat se vyplatí i veškeré schody. Nedoporučujeme kolem domu solit, protože sůl se dostane do půdy a škodí rostlinám.

Pozor na střechy

Platí, že čím je střecha rovnější, tím větší riziko s sebou přináší těžký sníh, protože nesjede dolů, ale hrozí proboření střechy. Takže veškeré rovné střechy si nechte uklidit od sněhu. Nezapomeňte ani na garáže, zahradní domky, kůlny apod. Při odklízení sněhu se nikdo nesmí pohybovat v okolí domu, aby nebyl zraněn padajícím sněhem.

strom v zimě - Co všechno musíte udělat okolo domu, když napadne těžký mokrý sníh

Zdroj foto: pixabay

Záhony jsou jako v peřince, ale stromy a keře se mohou lámat

Zatímco záhony s nízkými rostlinami sníh většinou jen přikryje a nepoškodí, naopak je ochrání před případným mrazem, stromům a keřům se pod náporem sněhu mohou lámat větve, a dojde tak k nenapravitelným škodám. Nejlepší je hned po sněhové nadílce sníh setřást, např. pomocí hrábí.

Zkontrolovat krmítko

Ptáci budou mít při vydatném sněžení ztíženou možnost najít si potravu. Proto zkontrolujte krmítko, zda není zasypané sněhem, zda není zrní mokré a zda je v krmítku vždy dostatek potravy pro opeřence, kteří k vám do zahrady přilétají.

Sněhuláci a iglú

A teď to veselejší a co potěší hlavně děti. Z mokrého sněhu se nejlíp staví. A z hromad sněhu, které jste odklidili z chodníků, příp. ze střechy a stromů, si s dětmi můžete postavit obrovského sněhuláka, nebo dokonce iglú, do něhož se vejde aspoň jeden dětský obyvatel.

Sněhu zdar!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít