Blíží se čas sklizně rakytníku a vy jistě přemýšlíte, co udělat s tolika plody. Kromě toho, že je můžete konzumovat syrové, a tak si v nich zachovat maximum vitamínů, můžete je i zamrazit na zimu, anebo z nich připravit lahodnou šťávu, sirup či marmeládu.
Šťáva z rakytníku
Šťáva je nejjednodušší variantou. Čerstvé otrhané plody omyjeme, rozmixujeme a šťávu z nich vylisujeme – bude nám stačit cedník, sítko nebo čisté plátýnko. Pokud budeme šťávu konzumovat ihned anebo v nejbližší době, nemusíme do ní nic přidávat. Šťávu uchováváme v lednici a podle chuti ji můžeme před podáváním přisladit – cukrem nebo medem.
Sirup z rakytníku
Sirup je již složitější záležitostí a také se vařením ztrácí část vitamínů, nicméně zase nám vydrží po celou zimu a nemusíme se bát – životabudič to bude stále. Plody rakytníku opět omyjeme, vložíme do hrnce, můžeme mírně rozdrtit a zalijeme vodou, aby byly ponořené. Vaříme asi 0,5 hodiny. Poté necháme vyluhovat do druhého dne. Přecedíme a zbylou dužinu propasírujeme, přidáme šťávu z jednoho citronu nebo balení kyseliny citronové a na 1 litr tekutiny tak 0,5 kg cukru. Svaříme do konzistence sirupu, stačí opět asi 0,5 hodiny. Plníme ještě horké do vyvařených sklenic, na chvíli otočíme dnem vzhůru a pak obrátíme zpět a necháme vychladnout. Sklenice popíšeme a uskladníme v chladném sklepě či jiné místnosti. Po otevření uchováváme raději v ledničce. Takovýto sirup nám určitě vydrží do příští sklizně.
Marmeláda z rakytníku
Marmeláda vyžaduje již trochu zručnosti, protože rakytníkové plody obsahují pecky. Vypeckovat jako větší ovoce však nejdou. Nejlepším způsobem je opět plody povařit asi půl hodiny s troškou vody. Poté celou směs přepasírujeme přes řidší cedník, který nepropustí pecky, avšak propustí většinu dužiny. Tuto hmotu přendáme do hrnce, přidáme želírovací cukr nebo běžný cukr a želírovací prostředek a uvaříme marmeládu, jak jsme zvyklí. Pokud by vám rakytníková marmeláda připadala příliš kyselá, můžete přidat více cukru anebo kombinovat rakytník s nějakým sladším ovocem – jablka, hrušky, ostružiny – všechny kombinace jsou chuťově výborné.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz