Kromě šalvěje lékařské existuje i spousta jiných druhů a kultivarů, které kvetou a jsou okrasou zahrady. Jsou barevné a těšit se z nich můžete po celé léto. Na výběr je z trvalek i letniček. Jaké jsou druhy šalvějí a jak šalvěj pěstovat?
Rod šalvějí (Salvia) zahrnuje, kromě notoricky známé bylinky, šalvěje lékařské, množství dalších druhů. Objevují se mezi nimi rostliny různých barev a velikostí. Kromě dekorativního účelu přináší i užitek, přitahuje motýly a včely. Výhodou šalvějí je, že mají dlouhou dobu kvetení, většinou od června do podzimu. Najdete pro ně rozmanité využití – záhony, skalky, truhlíky, nádoby.
Šalvěj příliš netrpí na choroby a škůdce, zachovává si kompaktní tvar a aromaticky voní. Na výběr je mezi letničkami i trvalkami. Rodové jméno Salvia pochází z latinského salvere, což znamená léčit.
Jak šalvěj pěstovat
Šalvěj potřebuje slunné stanoviště nebo polostín, na slunci pěkně pokvete. Půda jí vyhovuje štěrkovitá a dobře propustná. Hnojení není příliš třeba, postačí například zapracovat do okolní půdy zkompostovaný nebo granulovaný hnůj.
Semena šalvěje jsou běžné k dostání, postačí je koncem března vysít do truhlíku a postavit na parapet, za okno, klíčí poměrně rychle. Sazeničky se dají sázet po celé období vegetace.
Šalvějím pěstovaných jako letničky či přenosné rostliny najdeme chráněné a slunné místo. Půda by měla být úrodná a dobře drenážovaná. Pokud si nejste jisti, jestli takové místo na zahradě máte, raději je vysaďte do nádoby.
Šalvěje, jako trvalky, jsou odolné vůči zimě i vlhku. Ale dají se na zimu i přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Pozor si musíme dávat na zimní vlhkost, rostlinu by mohla poškodit hniloba.
Na jaře potřebuje šalvěj jarní řez, není nijak dáno, jak má vypadat, je to zcela na vás a vašem vkusu. Odstraňují se suché a poškozené stonky, sestříháme ji přibližně na výšku 20-40 cm.
Pestrobarevné druhy
Šalvěj zářivá (Salvia splendens) má šarlatově červené květy a dorůstá výšky přibližně 25 cm. Kombinuje se většinou s rostlinami méně výrazných nebo chladnějších barev. Potřebuje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku.
Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) je dvouletka až trvalka, má poměrně intenzivní vůni. Květy má v barvách krémové a lila s velkými listeny. Je vysoká asi 1 m a roste hodně široce.
Šalvěj drobnolistá (Salvia mikrophylla) se pěstuje jako přenosná rostlina, je citlivá vůči mrazu. Je vysoká přibližně 100 cm, její květy jsou jemné a růžové, má ovocnou vůni a nesnese přemokření.
Šalvěj odstálá (Salvia patens) je velmi krásná, má modré, velké květy. K dostání je například v kultivarech ´Blue Angel´, ´Cambridge Blue´, ´Royal Blue´, ´Oceana´. Dorůstá výšky asi 60 cm.
Šalvěj luční (Salvia pratensis) je vysoká asi 40 cm, květenství je větvené, fialovo-modré barvy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz