vodní rostlina

Vodní rostliny bez substrátu – které vám porostou v zahradním jezírku

Při budování malebné zahradní plochy je pro mnoho majitelů nejdůležitější vysoká čistota vody bez výskytu sinic a řas. Jde jim o bezúdržbovost a kvůli tomuto cíli jsou ochotni vzdát se i pěstování vodních rostlin. To je však rozhodně škoda. Ty totiž přirozeně propojují jezírko s okolní zahradou a a vodu vám při šikovné výsadbě prakticky neznečistí.

Zapomínat nesmíme ani na jejich praktickou funkci. Bez rostlin je voda v jezírku „jako mrtvá“ a to i přes přítomnost silných filtračních systémů a dalších technických vychytávek. A nebudete-li trvat na obligátních leknínech, obejdete se při jejich pěstování zcela bez substrátu.

Vodní rostliny toho k životu příliš nepotřebují

sipatka strelolista - Vodní rostliny bez substrátu – které vám porostou v zahradním jezírku

Zdroj foto: cs.wikipedia.org Šípatka

Je to tak. „Bezzubstrátová“ metoda výsadby vypadá sice na první pohled zvláště, funguje však velmi dobře. Stačí dno jezírka pokrýt vyšší vrstvou drobného kameniva. Milovníci akvaristiky se nejspíše této metodě nepodiví – vždyť většina akvarijních rostlin si při jejím použití ve vodě doslova libuje a roste kosmickým tempem.

Celý princip je velmi jednoduchý: stačí vzít vaše oblíbené vodní rostliny, jejich kořeny dokonale očistit od zbytků substrátu a zasadit je do štěrku. Aby se na svém místě bez potíží udržely, můžete je pro jistotu přivázat k většímu čtverci perlinky a tu potom zabudovat do štěrkového dna. Perlinka nijak neovlivňuje jakostní vlastnosti vody, je levná a pracuje se s ní skvěle.

Mátu ano, lekníny ne…

Tento způsob pěstování je ideální pro naprostou většinu bahenních rostlin. Sáhnout můžete po mátě vodní, přesličce bahenní, šípatce širokolisté nebo třeba prustce obecné. Ovšem oblíbeným leknínům se tento způsob výsadby líbit nebude – ke svému bezproblémovému růstu totiž potřebují množství živin, ve štěrku budou růst jen málo a květů se také nedočkáte.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář