santalové dřevo

Santalové dřevo je koření, součást parfémů i lék

Santalové dřevo je po ebenovém dřevu druhým nejdražším dřevem na světě. A není divu, když má tolik možností využití. Zajímavé je také to, že stromy se nekácejí, ale vyvracejí i s kořeny, protože právě z nich se získává cenný santalový olej.

Odkud pochází

Santalové stromy (Santalum) pocházejí původně z Indonésie a Indie. Odtud se ovšem během staletí rozšířily i do Nepálu, Bangladéše, Srí Lanky a na Tichomořské ostrovy. Rovněž Západní Austrálie vyniká pěstováním santalových stromů a zejména vývozem santalového oleje.

Chuť a vůně

Santalové dřevo a olej se příliš nevyužívá v kuchyni, spíše jako lék nebo v kosmetice. Vůni má jemnou, hřejivou a silně aromatickou, chuť kořenitou a velmi výraznou.

Jako koření

Jako koření se používá rozemletý santalový prášek. Ten je možné smíchat s medem, popř. cukrem nebo také odvarem z rýže a napomáhá správnému zažívání. Také se přidává jako příchuť do žvýkacího tabáku.

parfém - Santalové dřevo je koření, součást parfémů i lék

Jako lék

Mnohem větší využití má santalové dřevo a olej jako lék. Olej je možné využít v aromaterapii, kdy působí proti stresu, při zánětu průdušek, při bolestech hlavy anebo pro snižování horečky. Olej také pomáhá zevně při zánětech kůže, suché pokožce, ekzémech, lupénce, nebo proti hadímu uštknutí. Santalové dřevo uvolňuje svalové napětí, pomáhá při křečích a při zánětech. Kromě toho usnadňuje odkašlávání. Umí léčit i nemoci močových cest.

Jako parfém

Parfémy obsahující santalové dřevo jsou jemné i výrazné zároveň. Měly by symbolizovat lásku i zamilovanost, podle tradiční čínské medicíny posiluje vůně santalového dřeva 2. čakru; jsou vhodné pro mladé i zralé ženy. Vybírejte však parfém kvalitní, ať nejste zklamány.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít