Santalové dřevo je po ebenovém dřevu druhým nejdražším dřevem na světě. A není divu, když má tolik možností využití. Zajímavé je také to, že stromy se nekácejí, ale vyvracejí i s kořeny, protože právě z nich se získává cenný santalový olej.
Odkud pochází
Santalové stromy (Santalum) pocházejí původně z Indonésie a Indie. Odtud se ovšem během staletí rozšířily i do Nepálu, Bangladéše, Srí Lanky a na Tichomořské ostrovy. Rovněž Západní Austrálie vyniká pěstováním santalových stromů a zejména vývozem santalového oleje.
Chuť a vůně
Santalové dřevo a olej se příliš nevyužívá v kuchyni, spíše jako lék nebo v kosmetice. Vůni má jemnou, hřejivou a silně aromatickou, chuť kořenitou a velmi výraznou.
Jako koření
Jako koření se používá rozemletý santalový prášek. Ten je možné smíchat s medem, popř. cukrem nebo také odvarem z rýže a napomáhá správnému zažívání. Také se přidává jako příchuť do žvýkacího tabáku.
Jako lék
Mnohem větší využití má santalové dřevo a olej jako lék. Olej je možné využít v aromaterapii, kdy působí proti stresu, při zánětu průdušek, při bolestech hlavy anebo pro snižování horečky. Olej také pomáhá zevně při zánětech kůže, suché pokožce, ekzémech, lupénce, nebo proti hadímu uštknutí. Santalové dřevo uvolňuje svalové napětí, pomáhá při křečích a při zánětech. Kromě toho usnadňuje odkašlávání. Umí léčit i nemoci močových cest.
Jako parfém
Parfémy obsahující santalové dřevo jsou jemné i výrazné zároveň. Měly by symbolizovat lásku i zamilovanost, podle tradiční čínské medicíny posiluje vůně santalového dřeva 2. čakru; jsou vhodné pro mladé i zralé ženy. Vybírejte však parfém kvalitní, ať nejste zklamány.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz