neoregélie

Neoregélie: Krásná bromélie s pestrobarevnými listy

Neoregélií existuje nespočet druhů, ale chybu neuděláte, ať si vyberete jakýkoliv z nich. Uchvátí vás svými různobarevnými listy i pestrými barvami květů. Při dodržení správných podmínek pěstování vám bude neoregélie dělat společnost po mnoho let.

Odkud pochází

Všechny neoregélie pocházejí z Jižní Ameriky, nejčastěji z Brazílie, Kolumbie či Ekvádoru. Patří mezi tropické rostliny, které v přírodě rostou jako epifyty na stromech.

Které druhy a kultivary jsou nejzajímavější

Neoregelia carolinae Tricolor má středové listeny červené, další pak červeno-zelené a spodní listeny zcela zelené. Kvete fialovo-modře.

Neoregelia spectabilis má lesklé zelené listy, jejichž špičky jsou růžové až červené. Kvete červeně.

Neoregelia liliputiana je nejdrobnějším kultivarem této bromélie. Má listy dlouhé maximálně 5 cm, zelené s červeno-hnědými proužky a skvrnami. Kvete fialově.

Neoregelia - Neoregélie: Krásná bromélie s pestrobarevnými listy

Zdroj foto : commons.wikimedia.org                                    Neoregelia

Co neoregélie potřebují

Tyto pokojovky potřebují poměrně vysokou teplotu (18–25 °C), v létě mohou být v polostínu, ale snesou i přímé slunce (vadí jim jen letní úpal), v zimě vyžadují dost světla, což může být v našich podmínkách poměrně těžký úkol. Hodí se nejlépe na květinové okno  Umístěné na jih, jihovýchod, jihozápad. Zalévat potřebuje do listové růžice, která by měla být neustále plná vody (dešťové, převařené nebo odstáté, nikdy ne studené). Přes léto potřebuje přihnojovat hnojivem na broméliovité rostliny. Jako substrát je nejvhodnější listovka, rašelina a písek v poměru cca 3:1:1 a na povrch substrátu umístit mech rašeliník, který udržuje substrát dostatečně vlhký.

Kvetení a množení

Rostlina kvete jednou za 2–3 roky a vydrží kvést i půl roku, ale potom bohužel odumírá. Nicméně další neoregélii si vypěstujete množením z dceřiných růžic. Tyto růžice bývají asi polovičně velké než mateřská rostlina a nejlépe se nám ujmou, když je zasadíme do směsi rašeliny a perlitu.

Možné problémy

Rostlinu nenapadají škůdci ani netrpí chorobami. Můžeme se však setkat se zahnědlými špičkami listů, což znamená, že v místnosti je příliš suchý vzduch – pomůže rosení. Pokud je rostlina na tmavém stanovišti, nevybarví se jí listy. A přemokřený substrát může zase způsobit hnilobu kořenů i listů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít