rajská palma

Rajská palma jako oblíbená palma do bytu i na balkon

Jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších palem je rajská palma (Kentia), která se snadno pěstuje, vyžaduje minimální péči a přitom je velmi elegantní. Občas ji můžete najít i pod synonymním rodovým názvem Howea.

Odkud pochází Howea

Tyto palmy netradičně pocházejí z jednoho jediného naleziště na světě, a to z tichomořských ostrovů Lord Howe.

Které odrůdy se hodí pro pěstování v bytě

Do bytu si můžete pořídit tyto odrůdy rajské palmy:

  • Kentia forsteriana – je častěji pěstovaná a oblíbenější, v bytě doroste maximálně 3 metrů výšky, roste velmi pomalu – počítejte tak s jedním či dvěma listy za rok, je otužilejší;
  • Kentia belmoreana – je méně pěstovaná, dorůstá větší výšky, ale roste také srovnatelně pomalu, je méně otužilá – tj. potřebuje vyšší teploty.
palmy - Rajská palma jako oblíbená palma do bytu i na balkon

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Co palmy potřebují

Mají raději světlo, avšak porostou i v polostínu a ve stínu. V létě vyžadují teplotu kolem 24 °C, v zimě ne méně než 16 °C (zejména K. belmoreana). Zálivku potřebují střední, v zimě spíše nízkou. Milují vzdušnou vlhkost, vhodné je rosení, v létě je můžete postavit na déšť. Nesnášejí průvan. Substrát je lepší obohatit rašelinou.

Přesazování a seřezávání listů

Přesazovat je možné mladé rostlinky jednou za rok na jaře, starším pak vyměňujeme pouze svrchní vrstvu substrátu za novou. Seřezáváme pouze odumřelé listy, nebo schnoucí špičky listů, nikdy nestříháme do živého pletiva. Množení je záležitostí odborníků (množí se ze semen při teplotě 27 °C).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít