Strupovitost peckovin je častou chorobou, která dokáže sadaře i zahrádkáře pěkně potrápit a znehodnotit velkou část úrody. Jak proti ní bojovat?
Co je strupovitost
Strupovitost způsobuje houba z rodu Fusicladium (syn. Venturia) a poznáme ji velmi snadno – způsobuje hnědé jakoby sametové skvrny na listech a hlavně plodech. Skvrny se objevují nejprve u stopky, poté se zvětšují a deformují celý plod, plod se nemůže dále vyvíjet. Nakonec jsou plody napadány ještě moniliovou hnilobou. Se strupovitostí se setkáváme zejména u broskvoní, meruněk, mandloní, ale i jabloní, hrušní a třešní. U hrušní navíc napadá i mladé letorosty. Choroba se nejčastěji rozvine za deštivého období.
Jaká je prevence
Proti strupovitosti je nejdůležitější prevence, protože jakmile choroba strom zasáhne, dokáže i přezimovat – v napadeném pletivu. Základní prevencí je volba vhodného pozemku – na světlém a vzdušném místě. Stromy musejí mít mezi sebou dostatečnou vzdálenost. Dále je třeba stromy každoročně prosvětlovat, aby i v korunách mohl volně a dostatečně proudit vzduch. Důsledně je třeba sbírat napadené plody i listy ležící na zemi. Již při pořizování stromků se informujte u prodejce, jak je odrůda rezistentní vůči této chorobě.
Boj se strupovitostí
Žádný zaručený prostředek výlučně proti strupovitosti není v současné době na trhu. Preventivně se dají stromy postříkat v době květu jakýmkoliv přípravkem obsahujícím měď. V době tvorby plodů je možné postřikovat povolenými fungicidy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz