akebie

Akébie je rychle rostoucí popínavka s vůní čokolády a vanilky

Akébie je rychle rostoucí, ovíjivá dřevina. Rozrůstá se do šířky a výšky poměrně rychle. Její květy voní po vanilce, plody vypadají exoticky, mají sladkou dužinu s vůní čokolády. Časem vytvoří nádherně zelené stěny.

Akébie pětičetná (Akebia quinata) je méně známá popínavka, které se daří i u nás. Její domovinou je střední Čína, Korea a Japonsko. Můžete také zaslechnout název čokoládové víno, což je odvozeno od chutě a vůně jejich plodů. V našich podmínkách je liána opadavá, má šedohnědou kůru a rychle se rozrůstá. Nové výhonky postupně dřevnatí a větví se pořád dál, za rok mají až několikametrové přírůstky. Nejprve se vytvoří dřevitý kmínek a starší větve upevňujeme tak, kde zrovna potřebujeme, aby rostla. Dosahuje výšky okolo 10 m.

Akébie kvete v květnu, samičí květy jsou větší, mají tmavě fialovou barvu a doprovází je intenzivní vůně. Vyrůstají v malých drobných hroznech. Samčí jsou menší, světle nachové až růžové barvy. Kolem celého keře se vznáší sladce vanilková vůně. V Číně je rostlina využívána jak v tradiční medicíně, tak i v gastronomii.

akebie kvet - Akébie je rychle rostoucí popínavka s vůní čokolády a vanilky

Exotické plody

Pokud se chcete dočkat cizokrajně vyhlížejících plodů, je lepší vysadit vedle sebe několik hybridních odrůd tohoto keře. Plody jsou růžové až světle fialové měchýřky, uvnitř je bílá, slizovitá hmota, obsahující semena. Dužina je jedlá a má čokoládovou vůni i chuť. Plody dozrávají v září až říjnu, jsou asi 10 cm velké.

Jak akébii pěstovat

Prospívá ve vlhčích a propustných půdách, snáší dobře i sušší půdy. Dobře se adaptovala na naše klimatické podmínky, roste i ve vyšších polohách, kde jí však opadává většina listů. V teplejším podnebí si většinu listů ponechává i přes zimu. Má ráda chráněné polo – stinné polohy a ke svému růstu potřebuje oporu. Je vhodná k vysušení vlhké půdy a základů, odebírá půdě poměrně dost vláhy. Mladé rostlinky je dobré v zimě chránit před mrazem. Řez nevyžaduje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

2 Komentářů

Zanechte komentář

15 + seventeen =