strupovitost

Jak na strupovitost meruněk a broskví. Nejdůležitější je prevence

Strupovitost peckovin je častou chorobou, která dokáže sadaře i zahrádkáře pěkně potrápit a znehodnotit velkou část úrody. Jak proti ní bojovat?

Co je strupovitost

Strupovitost způsobuje houba z rodu Fusicladium (syn. Venturia) a poznáme ji velmi snadno – způsobuje hnědé jakoby sametové skvrny na listech a hlavně plodech. Skvrny se objevují nejprve u stopky, poté se zvětšují a deformují celý plod, plod se nemůže dále vyvíjet. Nakonec jsou plody napadány ještě moniliovou hnilobou. Se strupovitostí se setkáváme zejména u broskvoní, meruněk, mandloní, ale i jabloní, hrušní a třešní. U hrušní navíc napadá i mladé letorosty. Choroba se nejčastěji rozvine za deštivého období.

strupovitost broskví - Jak na strupovitost meruněk a broskví. Nejdůležitější je prevence

Zdroj foto: pl.wikipedia.org

Jaká je prevence

Proti strupovitosti je nejdůležitější prevence, protože jakmile choroba strom zasáhne, dokáže i přezimovat – v napadeném pletivu. Základní prevencí je volba vhodného pozemku – na světlém a vzdušném místě. Stromy musejí mít mezi sebou dostatečnou vzdálenost. Dále je třeba stromy každoročně prosvětlovat, aby i v korunách mohl volně a dostatečně proudit vzduch. Důsledně je třeba sbírat napadené plody i listy ležící na zemi. Již při pořizování stromků se informujte u prodejce, jak je odrůda rezistentní vůči této chorobě.

Boj se strupovitostí

Žádný zaručený prostředek výlučně proti strupovitosti není v současné době na trhu. Preventivně se dají stromy postříkat v době květu jakýmkoliv přípravkem obsahujícím měď. V době tvorby plodů je možné postřikovat povolenými fungicidy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář