aruncus

Udatna: Dlouhověká trvalka, která prospívá i ve stínu

Udatna je naše domácí, statná a nádherná bylina. Bude se vyjímat jako solitéra v přírodně laděných zahradách, u jezírka, pod stromy nebo ve společnosti trvalek, které prospívají ve stínu.

Udatna (Aruncus) dorůstá do výšky okolo 2 m, na dlouhých stoncích nese velké laty složené z drobných a krémově bílých kvítků. Někdy je zaměňována s čechravou, které je velice podobná. Na podzim květy zčervenají. Podle druhu jsou stonky vysoké 60-150 cm. Kvete od června do července a je mrazuvzdorná.

Pěstování

Udatně prospívá vlhčí, kyprá, na humus a živiny bohatá půda, nesnese sucho, potom rychle uvadá. Vyžaduje pravidelnou zálivku a polostín nebo stín. Rostlinu vysazujeme na jaře nebo na podzim. Množíme dělením trsů, které provádíme koncem léta nebo časně zjara. Množí se i výsevem a samovýsevem, zvláště původní druhy.

udatna - Udatna: Dlouhověká trvalka, která prospívá i ve stínu

Oddenky starších rostlin občas vyčuhují nad půdu, je dobré jim přisypat listovku, kyprou zeminu nebo kompost. Mulčování kompostovanou kůrou nebo listovkou je pro ni velice prospěšné. Před nástupem zimy nebo na počátku jara je třeba ostříhat suché květní stonky.

Jakou udatnu můžete vybrat

Udatna lesní (Arcus dioicus) naše původní trvalka, která dosahuje výšky až 2 m, kvete smetanově bílými květy. Najdete ji ve vlhkém a stinném místě, u potůčků, v roklinách, pod stromy.

Udatna trpasličí (Arcus aetusifolius) pochází z jihovýchodní Asie a řadí se k nízkým druhům. Dorůstá výšky 15-40 cm, záleží na kultivaru. Daří se jí v polostínu, poroste ale i na slunci, využívá se do skalek nebo jako půdopokryvná rostlina.

Využití

Udatna se využívá k vyplnění stinných koutů zahrad, jako solitéra, například na pozadí vlhčích trvalkových záhonů. Velmi dekorativně působí kolem jezírek nebo ve stinných místech pod stromy. Dále je vysazována do přírodně laděných parků a zahrad. Nižší druhy doplňují skalky nebo slouží jako půdopokryvné rostliny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář