tráva

Máte pěkný dům a zbývá úprava zahrady? Jak založit nový trávník

Postavili jste si dům a teď zbývá upravit zahradu. Jednou z nezbytností je založit nový trávník. Než se do toho pustíte, důkladně si vše rozmyslete a rozvrhněte. Snad vám pomohou i následující řádky.

Trávník potřebuje živiny

Ačkoliv se to nezdá, krásně vypadající trávník potřebuje opravdu mnoho živin v půdě. Toho dosáhnete jedině tak, že půdu na podzim zryjete a zaryjete do ní dostatečné množství kompostu. Na jaře můžete ještě půdu pokrýt kompostovanou zeminou a do ní přidat plné vícesložkové hnojivo (asi 1 kg na 1 m2). Důsledně však pohlídejte, aby v kompostované zemině nebyly příměsi či semena plevelů, protože zaplevelený trávník se ošetřuje velmi těžko a zdlouhavě.

Květinové záhony a nášlapné kameny ještě před setím

Ještě před tím, než se pustíte do setí travního osiva, rozvrhněte si případné květinové záhony a nášlapné kameny včetně cestiček. Květinové záhony můžete mít jakýchkoliv tvarů, ale nejlépe se vám budou vyměřovat ty kulaté. Neměly by být příliš vyvýšené, protože potom při zalévání květin hrozí, že veškerá voda i zemina steče do okolního trávníku.

tulipán - Máte pěkný dům a zbývá úprava zahrady? Jak založit nový trávník

Osivo

Osivo nakupte u ověřených prodejců a informujte se, zda je vhodné pro vaši zahradu s ohledem na to, jak bude trávník zatížen, i s přihlédnutím k tomu, jakou máte půdu. Osivo musí být čerstvé, protože klíčivost většiny trav klesá již druhým rokem po sklizni.

Kdy vysévat

Travní osivo vysévejte od poloviny dubna, přičemž půda nesmí už být zmrzlá. Využijte den, kdy bude slunečno a bezvětří – semínka jsou lehká a vítr by je odnesl. Sejte docela hustě, semínka rozhrabte hráběmi a přikryjte slabou vrstvičkou kompostované zeminy. Můžete upěchovat lopatou, nebo válcem, pokud jej máte k dispozici. Po celou dobu, než semínka vzejdou, udržujte plochu budoucího trávníku rovnoměrně vlhkou.

Přejeme vám hodně štěstí s krásným trávníkem!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář