Rozmarýn alias rozmarýna – ano, skutečně jde o jednu a tu samou bylinkou, byť dnes používáme spíše její mužský rod. Významnou roli při svatbách hrála už ve starém Římě a odtud se dostala i k nám.
Málokdo však ví, proč si ji dnes vkládáme do vývazků pro svatební hosty nebo proč byl dříve rozmarýnový věneček důležitý pro mladé nevěsty.
Za svatební symbolikou rozmarýnu
Začneme u oněch vývazků. Rozmarýn se do nich vkládal, protože symbolizoval věrnost. A aby byl efekt posílen, nosili ho všichni svatební hosté. Jak jednoduché, že? Podobnou funkci měla i myrta, ovšem s tím rozdílem, že svobodné dívky ji po použití nevyhazovaly, ale zasadily na okno a pečovaly o ni. Pokud se zadařilo, a myrta se nejenom uchytila ale také vykvetla, mohla mladá dívka pomýšlet i na svou vlastní svatbu.
A co rozmarýnový věneček? Ten zase symbolizoval panenství nevěsty. Právě proto bychom ho našli jen na svatbách mladých dívek. Žena, která ovdověla a později se znovu vdala na něj už nárok neměla.
Rozmarýnový věneček a čepení
Nošení rozmarýny se úzce spojovalo s tradicí, kterou dnes nazýváme čepení. Na Moravě šlo o akt (nebo obřad, chcete-li), při kterém nevěsta svůj zelený věneček spolu se svatebním pentlením odkládala a nahrazovala ho šátkem nebo čepcem.
Dělo se tak v ústraní za přítomnosti starších žen a její kmotry. Šlo o obřad plný písní a dobré nálady. Vlasy se rozpletly, omotaly okolo hlavy a přikryly právě šátkem nebo čepcem. A ženich si na závěr musel nevěstu ještě vykoupit, aby si s ní mohl poprvé zatančit.
Samotný rozmarýnový veček si pak ženy často schovávaly jako milou vzpomínku na svůj nejkrásnější den v životě. Podle některých tradic měl do domu nosit také štěstí a lásku. A jedna nebo dvě snítky se mohly zasadit i do květináčů podobně jako již zmíněná myrta.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz