orchidei

Základní skupiny orchidejí. Podle náročnosti pěstování rostlin

Základní skupiny orchidejí: Pěstovat orchideje je vskutku záležitostí pro fajnškmekry, ale i „obyčejný“ člověk si může najít orchidej, která mu poroste a bude dělat radost třeba za oknem. Je potřeba vycházet z 5 základních skupin podle náročnosti pěstování těchto krásných rostlin.

První skupina

Do první skupiny můžeme zařadit všechny nenáročné orchideje, které je možné pěstovat volně na okenním parapetu. V létě je dokonce můžeme bez úhony letnit venku pod stromy (v zastíněném stanovišti) na zahradě. Orientaci okna věnujte pozornost podle druhu orchideje: Teplomilné a temperované druhy můžete umístit na jihovýchodní nebo jihozápadní okno, pokud je umístíte na jižní, je třeba jim v poledne přistínit. Chladmomilné orchideje naopak nejlépe umístěte na severovýchodní nebo severozápadní parapet. Do této skupiny patří například Anacheilium, Phalaenopsis a Doritaenopsis.

Druhá skupina

Do druhé skupiny patří již náročnější orchideje, avšak i ty je možné pěstovat na okenním parapetu, nejlépe však ve sklenících nebo vitrínách. Můžeme sem zařadit například Phragmipedilum, která však není pro začátečníky.

orchidej - Základní skupiny orchidejí. Podle náročnosti pěstování rostlin

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                     Phragmipedilum

Třetí skupina

Do třetí skupiny můžeme zařadit vcelku náročné orchideje, které se musejí pěstovat ve sklenících a vitrínách. Navíc pokud vitríny nemohou být přímo u okna, je nutné umělé osvětlení a také dobré větrací podmínky.

Čtvrtá skupina

Tyto orchideje pocházejí povětšinou z monzunových oblastí, vyžadují tedy vyšší vzdušnou vlhkost, a to i v zimním období. Tyto orchideje je nutné pravidelně mlžit.

Pátá skupina

Do této skupiny patří mrazuvzdorné orchideje, které se dají celoročně pěstovat v zahradách, pak také částečně mrazuvzdorné orchideje, a dokonce i zcela nemrazuvzdorné kultivary, které však potřebují přezimovat v místnosti s nízkou teplotou. Během vegetačního klidu těmto orchidejím omezíme nebo zcela vynecháme zálivku, popř. ji nahradíme mlžením.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít