rozmaryn

Rozmarýn a jeho svatební tradice: Co jste nejspíš nevěděli

Rozmarýn alias rozmarýna – ano, skutečně jde o jednu a tu samou bylinkou, byť dnes používáme spíše její mužský rod. Významnou roli při svatbách hrála už ve starém Římě a odtud se dostala i k nám.

Málokdo však ví, proč si ji dnes vkládáme do vývazků pro svatební hosty nebo proč byl dříve rozmarýnový věneček důležitý pro mladé nevěsty.

Za svatební symbolikou rozmarýnu

Začneme u oněch vývazků. Rozmarýn se do nich vkládal, protože symbolizoval věrnost. A aby byl efekt posílen, nosili ho všichni svatební hosté. Jak jednoduché, že? Podobnou funkci měla i myrta, ovšem s tím rozdílem, že svobodné dívky ji po použití nevyhazovaly, ale zasadily na okno a pečovaly o ni. Pokud se zadařilo, a myrta se nejenom uchytila ale také vykvetla, mohla mladá dívka pomýšlet i na svou vlastní svatbu.

A co rozmarýnový věneček? Ten zase symbolizoval panenství nevěsty. Právě proto bychom ho našli jen na svatbách mladých dívek. Žena, která ovdověla a později se znovu vdala na něj už nárok neměla.

rozmaryn rostlina - Rozmarýn a jeho svatební tradice: Co jste nejspíš nevěděli

Rozmarýnový věneček a čepení

Nošení rozmarýny se úzce spojovalo s tradicí, kterou dnes nazýváme čepení. Na Moravě šlo o akt (nebo obřad, chcete-li), při kterém nevěsta svůj zelený věneček spolu se svatebním pentlením odkládala a nahrazovala ho šátkem nebo čepcem.

Dělo se tak v ústraní za přítomnosti starších žen a její kmotry. Šlo o obřad plný písní a dobré nálady. Vlasy se rozpletly, omotaly okolo hlavy a přikryly právě šátkem nebo čepcem. A ženich si na závěr musel nevěstu ještě vykoupit, aby si s ní mohl poprvé zatančit.

Samotný rozmarýnový veček si pak ženy často schovávaly jako milou vzpomínku na svůj nejkrásnější den v životě. Podle některých tradic měl do domu nosit také štěstí a lásku. A jedna nebo dvě snítky se mohly zasadit i do květináčů podobně jako již zmíněná myrta.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít