Vachta trojlistá alias Menyanthes trifoliata je členem rodiny Menyanthaceae. Znát ji můžete také pod názvy vodní jetel nebo hořký jetel. Z naší přírody rychle mizí, stále častěji se však objevuje v nabídce specializovaných zahradnictví, takže není problém ji pěstovat v každém větším zahradním rybníčku. Ovšem má-li k tomu vhodné podmínky, ráda vytlačuje z vody všechny ostatní rostliny.
Ovšem z jejího vytrhávání mít výčitky nemusíte. Nať jednoduše nasušte a použijte pro zmírnění řady nepříjemných zdravotních obtíží. Poradíme vám, jak na to. Vachta trojlistá je trvalka, přirozeně rostoucí na březích mělkých rybníků, rašelinišť a mokřadů celé severní polokoule. V naší zemi se vyskytuje hlavně na lužních loukách a patří mezi chráněné druhy.
Vachta trojlistá – použití v zahradě
Je plně mrazuvzdorná a dokáže vyrůst až do výšky 30 cm. Charakteristickými rysy rostliny jsou silné plazivé oddenky, ze kterých svisle vyrůstají listy, připomínající svým tvarem jetel. V květnu a červnu se objevují éterické bílé květy uspořádané v dlouhých hroznech, jež se jakoby vznáší nad vodou.
Upřednostňuje slunečné polohy a spíše kyselejší půdy. Roste dobře ve vodě s hloubko do 20 cm, dokáže však velmi rychle zarůst svěřenou plochu. V menších nádržích bývá proto vysazována v koších, díky čemuž je možné její růst jednoduše regulovat.
Trvalá péče zahrnuje zejména systematické odstraňování poškozených a suchých výhonků. Jednou za několik let se pak vyplatí vystřihnout nejstarší oddenky, což rostlinu omladí a zároveň zabrání „zaplevelení“ celé nádrže.
Na zimu listy odumírají, takže by měly být pečlivě odstraněny, aby neznečišťovaly vodu. Na jaře rostlina znovu obrazí. Rozmnožovat ji můžete dělením čtyřletých a starších trsů, prováděným na jaře.
Jak využít vachtu trojlistou jako bylinku
Bylinnou surovinou jsou celé listy, sbírané na počátku období květu. Sušení je třeba provádět ve stínu na dobře větraném místě. Listy jsou masité a schnou docela obtížně, proto je vždy skládáme jen do tenkých vrstev. Pokud jsou sušeny příliš dlouho, objeví se na nich tmavé skvrny. Takové listy je nutné vyhodit.
Listy vachty trojlisté nemají žádné výrazné aroma, ovšem velmi hořkou chuť. Právě hořčiny stojí za většinou léčivých vlastností, jež jsou jí připisovány. Mají pozitivní vliv na trávicí a nervový systém. Využívají se hlavně v léčivých směsích. A na co jsou dobré?
- stimulují chuť k jídlu a sekreci žaludečních šťáv
- mají pozitivní vliv na metabolismus
- uplatní se u onemocnění jater
- mají příznivý účinek na nervový systém
- zmírňují příznaky migrény
- působí preventivně proti horečce
- působí jako tonikum
Při užívání infuzí je ovšem třeba postupovat velmi opatrně, protože překročení doporučených dávek může způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže – žaludeční nevolnost a zvracení. Rovněž nejde o bylinku vhodnou pro děti nebo těhotné a kojící ženy.
Směs s vachtou trojlistou na trávicí obtíže
- 25 gramů sušené vachty trojlisté
- kůra rakytníku – 100 g
- plody jalovce, řebříček, přeslička, listy kopřivy, kořen pampelišky – od každé bylinky po 50 gramech
Příprava infuze:
Čtyři polévkové lžíce bylinné směsi zalijte třemi šálky vroucí vody a odložte stranou – nechte přikryté až do rána. Před konzumací zahřejte odvar na mírném plameni a vařte po dobu 15 minut – pozor, nemělo by dojít k přesáhnutí bodu varu. Pijte třikrát denně, půl hodiny před jídlem. Užívejte maximálně tři týdny, poté je třeba dodržet alespoň dvoutýdenní pauzu. Pokud obtíže neustoupí, je třeba poradit se s lékařem. Směs uchovávejte v tmavé nádobě mimo dosah slunečního světla.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz