koryto

Máte doma nevyužitá kamenná nebo dřevěná koryta? Osázejte je květinami

Dříve koryta byla součástí hospodářských stavení a měla ryze praktický účel. Dnes už se dávno nevyužívají, ale našlo se pro ně uplatnění, perfektně se hodí jako okrasné nádoby.

Díky svému jednoduchému tvaru a kvalitnímu zpracování, zůstala koryta a žlaby na zahradách nebo dvorech. Je o ně velký zájem, výrobci zareagovali výrobou betonových verzí, ale stará koryta jsou přece jen atraktivní. Jakými květinami je však osázet? Musí se zohlednit materiál, umístění a také to, kolik času můžete věnovat péči.

Pozor na materiál

Materiál koryt může ovlivnit chemismus půdy. Z tohoto pohledu se může zdát ideální žula, kde se nemusíme obávat ovlivnění půdy. Stejně tak pískovec je relativně bezpečný materiál. Riziko představuje vápno, z toho důvodu musíme věnovat pozornost výběru květin, pokud máme koryta vyrobená z betonu nebo vápence. Vyplavováním vápna do půdy se stává zásaditější, což je pro mnoho druhů rostlin problém. Do koryt zvolíme rostliny nižší nebo pomalu rostoucí.

Slunné stanoviště

Pokud chceme sezónní výsadbu, vybíráme stejné druhy jako do truhlíků – muškáty, lobelky, drátovec, lichořeřišnice a některé bylinky. Trvalé umístění na slunném stanovišti bez problémů snesou suchomilné druhy skalniček. Pokud se rozhodnete pro bohatě kvetoucí, vyberte ostruhatky, floxy, netřesky, netřeskovce. Velmi zajímavě také kvetou delospermy, lomikameny a šruchy. Dále můžete vybírat protěž, koniklec, hvězdičku přímořskou, levísii. Tyto rostliny mají tu výhodu, že vyžadují minimální zálivku i péči. Velmi zajímavě bude vypadat, pokud koryta pojmete jako vřesoviště. Vřesovištní druhy mají rády kyselejší půdu a dostatek slunce.

Zásaditější půda

Mezi rostliny, které snesou vylučování vápna do půdy, patří Diova květina nebo hvozdík. Ale také maruška (tymofila) nebo kamejka. Rostlinám se bude dařit na slunném stanovišti s propustnou půdou.

Stinné stanoviště

Na trvale přistíněných stanovištích se bude dařit vlhkomilným rostlinám. Jako například drobné kapradiny, pomněnky, begónie, smrčky.

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář