vrtule tresnova třešně

Třešně bez červů? Dejte pozor na vrtuli třešňovou

Pro většinu lidí je představa, že kousne do červivé třešně, odporná. Napadené třešně se i rychleji kazí. Pouští se do většiny třešní a višní. Na vině je moucha – vrtule třešňová.vrtule 300x288 - Třešně bez červů? Dejte pozor na vrtuli třešňovou

Od poloviny května, do poloviny června je rozhodující období pro vaši úrodu. V této době vylétá moucha vrtule třešňová a pod slupku nezralých plodů třešní klade vajíčka. Dobře ji známe jako bílou larvu v plodech. Poradíme, jak s nevítaným hostem zatočit.

Jak napadá plody

Vajíčka naklade samice tohoto hmyzu pod slupku nezralých plodů pomocí kladélka, které je ostré, aby překonalo slupku. Místo už zůstane navždy patrné jako prohlubeň s dírkou. Vajíčka klade po jednom, naklást jich může samička až padesát. Z vajíček se líhnou larvy (přibližně za 6-12 dní, záleží na teplotě), především v teplém počasí v dopoledních hodinách. Larvy jsou tuhé a bezhlavé. Živí se dužinou plodů a provrtávají se až k pecce, dužina hnědne a zahnívá. Třešně opadávají.

Když larvy dorostou, spustí se na zem, kde se zakuklí v hloubce přibližně 4 cm. Takto i přezimuje.

vrtule 2 - Třešně bez červů? Dejte pozor na vrtuli třešňovou

Jak třešně ochránit

Pokud má být ochrana účinná, nesmíte promeškat chvíli, kdy začne být muška aktivní. Do koruny každého stromu umístěte žluté lepové lapáky, do místa kam dopadá slunce. Čtyři až deset kusů. Zářivá žlutá barva, na kterou navíc dopadá slunce, velice vrtule přitahuje. Takto můžete odchytit vrtule dříve, než naklade vajíčka. Lepové destičky buď koupíte, nebo zkuste vyrobit ze žlutého kartonu a potřít lepidlem, které umí udržet lepkavost delší dobu.

Jako ochranu lze použít i chemický postřik. Tím třešeň ošetřujeme v době, kdy se na lepových deskách objeví první vrtule. Jednoduchým řešením je vysadit raně plodící odrůdu, která plodí, když vrtule ještě nelétá.

Mezi rané odrůdy patří třešeň Rivan, Karešova, Burlat, Kaštánka, Sweet Early.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    A úplně nejlepší je to neřešit vůbec a být rád za trochu toho proteinu v chutnému ovoci navíc.. 🙂
    Kdo jí třešně pravidelně, tak jich stejně ač vědomky, či nevědomky snědl už stovky. 🙂

Zanechte komentář