janovec

Janovec aneb čilimník, atraktivní keř s voňavými květy

Janovec je keř, který kvete bujně a jeho květy většinu silně voní. Vykvétá zjara a jeho bohatá násada květů vykouzlí zajímavou podívanou. Zpravidla vykvétá žlutě, ale byl vyšlechtěn do několika barevných kultivarů.

Janovec (Čilimník), (Cytisus scoparius) byl původně divoký keř, rostoucí v západní a střední Evropě, Středomoří a Kanárských ostrovech, u nás pravděpodobně zdomácněl. V 18. a 19. století byl vyséván k zúrodnění písčitých polí a také jako pastva pro ovce, včelaři byl občasně využíván jako medonosná dřevina.

květ janovec - Janovec aneb čilimník, atraktivní keř s voňavými květy

Janovec může být rozmanité výšky, poléhavé druhy dorůstají 20 cm a vyšší až 250 cm. Kmínek je hustě obrostlý prutovitými větvemi, kterých se lokálně využívalo k výrobě košťat a košíků. Nízké druhy mají větve zlehka převislé a vodorovné. Květy jsou drobné, přibližně 1 cm velké, nejčastěji žluté, ale byly vyšlechtěny do bílé, krémové, oranžové, červené až tmavě purpurové. Kvetou nejčastěji od května do začátku července, u některých druhů až do srpna. Plody jsou lusky, několik centimetrů dlouhé.

Jak Janovec pěstovat květy janovce - Janovec aneb čilimník, atraktivní keř s voňavými květy

Janovec má rád sušší a slunné stanoviště, půda mu bude vyhovovat hlinitopísčitá, dobře vysychající s drenáží. Přemokření by mu mohlo uškodit. Janovec je mrazuvzdorný, ale zima v našich podmínkách bývá spojena s nízkými teplotami a vlhkem, což může keři uškodit.

Sucho snáší poměrně dobře, vzrostlé a zakořeněné janovce můžete zalévat pouze v době květu nebo při velkém suchu. Hnojit nemusíte.

Přesazování jim nesvědčí, mají málo větvený kořen, který by se při manipulaci mohl poškodit.

Jak provádět řez

Pokud chcete mít bohatou násadu květů, měli byste janovci dopřát pravidelný řez. Nikdy neřežte do starého dřeva, ze kterého keř neumí regenerovat. Zkracujte pouze odkvetlé výhony, přibližně o třetinu až polovinu.

Nízké druhy se hodí do skalek, vyšší jako solitéry nebo do skupinových výsadeb. Poléhavé varianty lze využít jako půdopokryvnou rostlinu. Janovec je příbuzný hrachu a fazolí, což lze dobře vidět na stavbě květu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář