Možná ji i vy čas od času potkáte na své zahrádce, likvidujete ji jako plevel a nikdy by vás nenapadlo, že vám pod rukama právě prochází něco tak chutného. Taková je rumnice (Lepidium draba) – jakmile se s ní jednou seznámíte, už nikdy ji na zahrádce nebudete přehlížet, na to si můžete vsadit.
Jak ji poznáte? Není to těžké. Jen zřídkakdy se vyskytuje sama, její doménou jsou spíše hustší porosty na okrajích silnic, cest, polí nebo rumišť. Více se jí líbí v teplejších oblastech, od těch podhorských výš ji najdeme jen výjimečně.
Má přímou hustě olistěnou lodyhu pokrytou krátkými chloupky. Ty se vyskytují i na listech, jež jsou dlouhé, eliptické a objímavé a mohou dosáhnout až 10 centimetrů délky. Ty však k jídlu nepoužíváme, cennější jsou u rumnice květy – bílé chocholíky tvořící latu.
Je to, a není brokolice
Pokud by vám někdo naservíroval květy rumnice podušené v páře a polité lžičkou másla, nepoznali byste je od běžně dostupné brokolice. Chuť je tak podobná, že se nechce věřit tomu, že tyto dvě rostliny nemají z hlediska botanické příbuznosti vůbec nic společného. Brokolice je totiž kulturní odrůdou brukve zelné (Brassica aleracea), zatímco rumnice… je prostě rumnice.
Ale neděste se, pokud ji v botanických atlasech pod tímto názvem nenajdete. U nás totiž nemá ustálené označení. Říká se jí také vesnovka obecná, lžíčník rumný či řeřicha vesnovka. Jediným spolehlivým vodítkem je latinský název – Lepidium draba ( i když ve starší literatuře lze narazit na varianty Cochleriana draba nebo Nasturtium draba).
Sbírat je třeba malé květy
Tedy abychom byli přesnější – poupata. Rumnice vykvétají od dubna až do července, můžete si tedy jejich chutnou zelenou krásu užívat opravdu dlouho. Docela mladé květy se dají jíst syrové, ty starší, jimž k plnému rozvinutí nechybí mnoho, pak potřebují krátkou tepelnou úpravu ve formě dušení nebo vaření. Stačí jim pár minut, trocha vývaru, másla nebo zelených bylinek a dostanete chutné a dietní jídlo ve formě vydatné svačinky či lehkého oběda.
Z koření jí nejvíce sluší muškátový oříšek, z příloh pak nepohrdne rýží a bramborami. Perfektní je také do zeleninových polévek či do rizota. A blanšírovaná se dá i zamrazit – to pro případ, že narazíte na bohatou přírodní zásobárnu a budete si chtít uchovat trochu té báječné chuti na zimu.
Blanšírování provádějte v horké vodě. Květy dobře omyjte, vložte do velkého sítka a ponořte do vroucí vody. Není třeba ji solit ani jinak ochucovat. Půl minuty pro počáteční úpravu stačí, hned poté musí květy rumnice putovat do mísy s vodou a kostkami ledu. Tady se rychle zchladí a zůstanou svěže zelené i pro zamražení.
Následující kuchyňská úprava je pak záležitostí minut. Blanšírování rumnici velmi svědčí. A rozhodně si nemusíte dělat starosti s tím, že jste si jí z volné přírody přinesli domů příliš. Je to jednoduše plevel, který se množí značnou rychlostí. Z vaší oblíbené lokality vám tak sama od sebe zaručeně nezmizí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz