cerný kořen

Černý kořen je zelenina vhodná pro diabetiky

Černý kořen neboli hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) je kořenová zelenina, která roste planě i u nás, pochází však z jižní Evropy a Blízkého východu. Nemusíte ji však pracně hledat v přírodě, protože se dá poměrně snadno pěstovat na zahradě.

Dobré stanoviště

Aby černý kořen dobře rostl a vytvořil silné kořeny již v prvním roce po výsevu, potřebuje zejména slunné stanoviště, propustnou hlinito-písčitou půdu s dostatkem živin – nesnáší jen čerstvý chlévský hnůj, takže patří spíše do plodin tzv. druhé tratě. Dále je důležitá dostatečná a pravidelná zálivka. A pokud potřebuje přihnojit, vhodnější je kompost.

Kdy vysévat

Nejlepší je raný výsev během února či března, protože černý kořen má dlouhé vegetační období. Rovněž je možné vysévat jej koncem srpna pro sklizeň v příštím roce – avšak zde existuje riziko, že nám budou rostliny vybíhat do květu.

Jak vysévat

Vysévejte do půdy, která byla zryta na podzim do velké hloubky (aspoň 20 cm), meziřádková vzdálenost je ideální okolo 25 cm a hloubka výsevu by se měla pohybovat kolem 2–3 cm. Dávejte pozor i na to, že osivo černého kořene si udržuje klíčivost pouze jeden rok, a tak musíte každoročně koupit nové.

polévka - Černý kořen je zelenina vhodná pro diabetikyJak sklízet

Sklizeň kořenů je optimální začít v listopadu a pak pokračovat, dokud nemrzne. Kořeny je dobré vyrývat rýčem nebo rycími vidlemi, a raději opatrně, aby se nelámaly.

Proč je černý kořen vhodný pro diabetiky

Černý kořen obsahuje velké množství sacharidů, přičemž mezi nimi převažuje inulin. To je polysacharid, který na jednu stranu chutná sladce, na druhou stranu jej tělo nedokáže využít, takže z něj nepřijímá ani cukr ani kalorie.

A jak využít kořen v kuchyni

Černý kořen nejprve oloupejte od černé slupky (škrabkou na chřest). Aby si udržely bílou barvu, je dobré je ponořit do vody s citronovou šťávou. A jinak se dá konzumovat zasyrova (nastrouhaný do pomazánek či salátů), ale i ve vařeném stavu – polévky, omáčky, příloha…

TIP na rychlou polévku: Černý kořen oloupejte, nakrájejte na menší kousky a uvařte v osolené vodě doměkka. Poté rozmixujte, podle potřeby zahustěte světlou jíškou, chvíli provařte a ke konci varu přidejte smetanu. Dochuťte solí a pepřem. Podávejte ozdobené praženými piniovými oříšky a lžíci zakysané smetany.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít